نتیجۀ کاشت مو: از یک هفته تا یک سال پس از کاشت

[rank_math_breadcrumb]
نتیجۀ کاشت مو

کاشت مو می‌تواند یک راه‌حل دائمی برای مشکل ریزش مو باشد. اما باید توجه داشت که کاشت مو یک راه‌حل فوری نیست و فرایند رشد موی کاشته شده ممکن است تا یک سال طول بکشد. نتیجۀ کاشت مو در فواصل زمانی مختلف بعد از انجام این عمل متفاوت است. بنابراین بهتر است نتایج مربوط به هر بازۀ زمانی را بدانید تا انتظارات واقع‌­بینانه‌­ای از کاشت موی خود داشته باشید. پس از انجام کاشت مو، باید صبور باشید و از دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از کاشت که توسط جراح شما تعیین می‌شود، پیروی کنید. نتیجۀ نهایی کاشت مو به عواملی چون کیفیت بانک مو، تکنیک کاشت مو و مهارت جراح بستگی دارد.

زمان مشخص‌شدن نتیجه کاشت مو

زمان مشخص شدن نتیجه کاشت مو

اکثر موهای جدید حدود ۵ یا ۶ ماه پس از عمل کاشت مو شروع به رشد می­‌کنند. ۸ تا ۱۰ ماه پس از کاشت، فولیکول­‌های مو به بلوغ می‌­رسند. در این دوره مو در بلندترین و پرپشت‌ترین حالت خود خواهد بود. اما نتیجۀ نهایی کاشت مو حدوداً بعد از ۹ تا ۱۲ ماه ظاهر می‌­شود. برای برخی از مراجعین این زمان ممکن است به ۱۸ ماه نیز برسد. البته شما می­‌توانید درست بعد از تکمیل جراحی، خط موی جدید خود را پیش از رشد مشاهده کنید. باید در نظر داشته باشید که هر فرد نرخ رشد موی متفاوتی دارد و زمان­بندی­‌ها حدودی و بر اساس تجربه است.

چرخه زمانی نتیجه کاشت مو

چرخه زمانی نتیجه کاشت مو

موی کاشته شده مانند موی طبیعی­ چرخه­‌ای از رشد را طی می­‌کند. چرخۀ رشد و ریزش مو چهار مرحله کلیدی دارد و همۀ فولیکول‌های مو این ۴ مرحله را طی می‌کنند:

 • آناژن: مرحله رشد
 • کاتاژن: مرحله انتقال
 • تلوژن: مرحله استراحت
 • اگزوژن: مرحله ریزش مو

هر چرخه معمولاً حدود ۳ تا ۷ ماه طول می‌کشد. موهای شما در بیشتر این زمان در فاز آناژن هستند. مرحله انتقال حدود ۱۰ روز طول می‌کشد و تلوژن / اگزوژن معمولاً حدود ۳-۵ ماه زمان می­‌برد.

در عمل کاشت مو، فولیکول‌­های موی سالم که هنوز در بخشی از چرخۀ رشد هستند، برای جایگزینی فولیکول‌هایی که دیگر مو تولید نمی‌کنند، استفاده می‌شوند. در این فرایند، موی کاشته شده چرخۀ رشد خود را طی می­‌کند و در فواصل زمانی گوناگون (یک هفته، یک ماه، دو ماه و…) فاز رشد، ظاهر و نتیجۀ متفاوتی دارد.

نتیجه کاشت مو بعد از یک هفته

پس از گذشت ۷ روز از کاشت مو، تنها نتیجۀ قابل مشاهده زخم و التهاب است. در این مرحله، هم در بخش اهداکننده (محلی که پیوند مو از آن گرفته شده است) و هم در بخش گیرنده (محلی که موهای جدید رشد می‌­کند) پوسته و دلمه­‌های ناشی از کاشت دیده می‌­شود. طبیعی است که در این دوره علائمی چون درد، خارش و قرمزی داشته باشید. ریزش مو نیز در این بازۀ زمانی کاملا طبیعی بوده و به هیچ وجه به معنای عدم موفقیت کاشت مو نیست. هفتۀ اول همچنین دورۀ بسیار مهمی از نظر رعایت نکات پس از کاشت مو است. دستورالعمل‌های مراقبتی پس از درمان که توسط پزشک یا کلینیک ارائه می‌­شود را جدی بگیرید. این مراقبت‌­ها معمولا شامل محافظت از پوست سر در برابر شرایط محیطی، شستن اصولی مو و مصرف دارو است.

نتیجه کاشت مو بعد از یک ماه

یک ماه پس از پیوند، زمانی که بهبودی کم‌­کم آغاز می‌شود، دوره‌ای است که علائم خارش و دلمه از بین می‌رود. در این دوره پیشرفت‌های بسیار جزئی در ریشۀ موها مشاهده می‌شود؛ اما معمولاً موهای بیشتری وارد فاز تلوژن شده و در نهایت می‌ریزند (اگزوژن). این فرایند باعث می­‌شود که فرد در این مرحله دچار شوک ریزشی شود. این ریزش مو نه‌­تنها نگران­‌کننده نیست، بلکه نشانگر این است که عمل کاشت مو به‌­درستی انجام شده است. ازآنجایی‌که موهای ناحیۀ گیرنده در مراحل مختلفی از چرخه رشد قرار دارند، موهای سر ممکن است از نظر رشد تکه‌تکه به نظر برسد که کاملاً طبیعی است. در این بازۀ زمانی ممکن است همچنان قرمزی پوست سر باقی‌مانده باشد؛ بنابراین، بیشتر مراجعین ترجیح می­‌دهند در طول این دوره سر خود را بپوشانند. در بخش اهداکننده نیز معمولاً موهای جدید مقداری رشد کرده و ناحیه اهداکننده را می­‌پوشانند.

نتیجه کاشت مو بعد از دو ماه

انتظار نداشته باشید که موهای شما در مدت ۲ ماه پس از کاشت رشد قابل توجهی داشته­‌باشد. فارغ از روش کاشت مو، شصت روز مدت زمان کوتاهی برای مشاهدۀ رشد کامل موهای جدید است. اما در طول ماه دوم شوک ریزشی به تدریج کاهش می‌یابد و رشد موهای جدید مشاهده خواهد شد. سرعت رشد مو ممکن است در نقاط مختلف سر متفاوت باشد و به همین دلیل موهای رشد کرده نامنظم به­‌نظر برسند. در این مرحله قرمزی پوست سر تقریباً از بین رفته‌­است و فرد دیگر نیازی به پوشاندن سر خود ندارد.

نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه

در ماه سوم پس از کاشت مو، می‌توانید انتظار داشته باشید که موهای جدید به­‌خوبی قابل‌مشاهده باشند، هرچند که در این مرحله هنوز نتیجۀ نهایی کاشت مو دیده ­نخواهد شد. موهای جدید احتمالاً از نظر ظاهری نازک و تقریباً کمرنگ هستند که به دلیل عدم بلوغ آن‌ها است. از ظاهر موهای جدید خود در این مرحله وحشت نکنید، چرا که با گذشت زمان، ضخیم‌تر و قوی‌تر خواهند شد.

در این مرحله باید همچنان صبور باشید؛ زیرا موهای جدید به‌آرامی رشد می­‌کنند و تقریباً هر ماه نیم الی یک سانتی‌متر به طولشان افزوده می­‌شود. سرعت مشاهدۀ نتیجۀ اولیه به مصرف داروهای تجویزشده و مکمل­‌ها بستگی دارد. ریزش موی کاشته شده نیز تا پایان ماه سوم همچنان ادامه خواهد داشت و به‌هیچ‌وجه نگران‌کننده نیست.

نتیجه کاشت مو بعد از چهار ماه

همانطور که گفته شد ریزش موهای کاشته شده در ۳ ماه اول بعد از عمل طبیعی است. بنابراین، وقتی چهار ماه پس از کاشت مو در آینه نگاه می‌کنید، می‌­توانید انتظار داشته‌­باشید که همچنان موهای تازه روییده شده مشاهده شوند. شما هنوز بیش از هشت ماه تا دیدن نتیجه نهایی کاشت موی خود فاصله دارید و این موهای جدید هنوز نابالغ هستند.

اگر هنوز ناحیۀ گیرنده ظاهری نامنظم دارد، نگران نباشید. چند ماه دیگر زمان لازم است تا موهای شما بلندتر، قوی­‌تر و تیره‌­تر شوند. رویش مجدد بعضی از فولیکول­‌های کاشته شده کمی بیشتر طول می­‌کشد. بنابراین همچنان می‌­توان انتظار رشد موهای بیشتری را داشت.

نتیجه کاشت مو بعد از ۶-۹ ماه

بسیاری از مراجعین پس از گذشت حدود ۶ ماه از عمل خود شاهد نتایج چشم‌گیری هستند. بااین‌حال، موهای کاشته شده هنوز راه زیادی پیش رو دارند. در واقع در ۶ ماهگی شاهد بیشترین میزان رشد و ضخیم‌شدن موهای کاشته شده خواهیم بود. در این مرحله، موهای جدید به طور طبیعی و با همان سرعت موهای دیگر رشد می‌­کنند. طی­‌کردن چنین فرایندی در رشد، به این معنی است که کاشت مو با موفقیت انجام شده است. فولیکول‌­هایی که رشد و ضخامت کمتری دارند، درست کاشته نشده‌­اند. در این بازۀ زمانی طول موهای کاشته شده باید به ۵ تا ۷ سانتی‌متر رسیده باشد.

نتیجه کاشت مو بعد از یک سال

بین ۱ سال تا ۱۸ ماه پس از کاشت مو، می توانید انتظار داشته باشید که نتیجۀ نهایی را ببینید. پس از این مدت، گرافت‌های مو کاملاً با پوست سر یکپارچه و هماهنگ شده‌اند، مو به حداکثر بلوغ رسیده، ضخیم شده و رنگ فولیکول‌های کاشته شده با رنگ موی طبیعی شما هماهنگ است. این مرحلۀ نهایی فرایند کاشت مو است.

در این مرحله، موهای کاشته شده مانند موهای طبیعی هستند و تراکم بهینه­‌ای دارند. شما می‌توانید مانند موهای طبیعی با آن‌ها رفتار کنید. آنها را حالت داده یا کوتاه کنید و از نتیجه لذت ببرید.

نتیجه کاشت موهای مختلف

زمانی که کاشت مو انجام می‌­دهید، مو از یک قسمت سر گرفته­‌شده و به ناحیۀ دیگری پیوند زده­ می‌­شود؛ بنابراین، جنس و حالت مویی که کاشته شده است دقیقاً مطابق با جنس و حالت موی محل اهداکننده خواهد بود. بسته به جنس موهای ناحیۀ اهداکننده، ممکن است نتایج متفاوت باشد. به‌­عنوان مثال اگر موهای اهدایی از ریش برداشته شده باشند، جنس موهای جدید مانند موهای ریش فرد خواهد بود.

نتیجه کاشت موی فر

همانطور که گفته شد، گرافت‌هایی که برای پیوند استفاده می‌­شوند معمولاً از فولیکول­‌های موی سالمی که در پشت یا کنار سر قرار دارند گرفته می­‌شود. بنابراین موی تازه کاشته شده، جنس و رنگ بقیه موهای شما را خواهد داشت و کاشت مو تاثیری بر حالت موهای شما نخواهد گذاشت. بنابراین اگر موی فر دارید، پس از کاشت نیز حالت موهای جدید فر و مواج خواهد بود.

به دلیل حجیم بودن موهای فر و موج‌دار، کاشت مو در افرادی که موی مجعد دارند نتایج بهتری به همراه دارد. ظاهر نهایی پس از کاشت مو در این افراد اغلب پرتر و ضخیم‌تر به نظر می‌رسد و حجم بیشتری نیز دارد. اما باید این نکته را در نظر داشت که کسانی که موهای موج‌دار یا فر دارند ممکن است در چند ماه اول، رشد طولی کمتری را نسبت به سایر افراد مشاهده کنند.

نتیجه کاشت موی نازک

سؤالی که بسیاری از افراد به دنبال پاسخ آن هستند این است که آیا افرادی که موی نازک دارند هم می­‌توانند کاشت مو انجام دهند؟ بله، کاشت مو یکی از مؤثرترین روش‌ها برای حل مشکل کم‌­پشتی مو است. این روش می‌تواند موهای شما را به ضخامت اولیه بازگرداند. زیرا فولیکول‌های موی سالم­‌تر و شاداب‌تر به ناحیه‌­ای که فولیکول‌های موی ضعیف قرار دارند، پیوند زده می‌­شوند. ریشه موی کاشته شده در ناحیۀ جدید رشد می‌­کند. با گذشت زمان، به مکان جدید خود عادت کرده و شروع به ضخیم‌­شدن می­‌کند.

انتخاب درستِ ناحیۀ اهداکننده، نقش مهمی در موفقیت‌­آمیز بودن این عمل ایفا می‌­کند. اگر همۀ مراحل به‌درستی پیش برود، ضخامت موها نیز افزایش می‌یابد. چنین نتیجه‌­ای معمولاً بین ۱۲ ماه تا ۱۸ ماه پس از کاشت قابل مشاهده است. البته باید توجه داشت در کاشت مو زمانی می‌­توان انتظار ضخیم‌­شدن تار مو را داشت که مو در قسمت ریشه نازک شده باشد، نه در امتداد ساقه. اگر نازک شدن موها در قسمت انتهایی ساقه باشد کاشت مو بر افزایش ضخامت تاثیر چندانی ندارد.

نتیجه کاشت موی کم‌پشت (بانک موی ضعیف)

بانک مو به قسمتی از پوست سر گفته می‌­شود که موهای مناسبی برای انتقال و کاشت مجدد دارد. موهای پشت سر و کناره­‌های گوش معمولاً ضخیم‌­تر بوده و در برابر ریزش مقاوم‌­اند؛ بنابراین معمولاً این نواحی به‌­عنوان بانک مو در زمان انجام کاشت استفاده می­‌شوند. اما بعضی افراد بانک موی ضعیفی دارند. افرادی که موی کم­‌پشت دارند و یا از بانک موی قوی برخوردار نیستند نیز می­‌توانند با کاشت مو به نتیجۀ دلخواه خود برسند. در این موارد، معمولاً پزشک از فولیکول­‌های قسمت­‌های دیگری از بدن مانند موهای ریش، سینه یا شکم که بافتی مشابه موی سر دارد، برای تراکم بخشیدن به موی کاشته شده استفاده می‌­کند.

نتیجه کاشت مو در زنان

کاشت مو می‌تواند یک درمان مؤثر برای ریزش مو در زنان باشد. نتیجۀ این عمل برای زنان مشابه مردان است. اما فرایند کاشت مو در زنان تفاوت­‌هایی با مردان دارد که شامل موارد زیر است:

 • پیوند موی بلند: بانوان می‌­توانند در همان ابتدای کاشت، موهای بلند را به نواحی مختلف سر پیوند بزنند و نیازی نیست که موی خود را برای کاشت بتراشند.
 • نیاز به گرافت کمتر: زنان در مقایسه با آقایان به گرافت کمتری نیاز دارند تا جاهای خالی را بپوشانند. زیرا معمولاً وسعت طاسی در آقایان بیشتر است.
 • کاشت مو در زمان کمتر: کاشت مو در مدت کوتاه­‌تری برای بانوان انجام می­‌گیرد. هرچند باید در نظر داشته باشید تنها مدت انجام‌ عمل کاشت کوتاه‌­تر است و زمان مشاهدۀ نتیجۀ نهایی برای زنان و مردان یکسان خواهد بود.
 • عدم امکان استفاده از بانک موی بدن:  موی بدن بانوان معمولاً ضعیف و نازک بوده و برای کاشت مورد استفاده قرار نمی­‌گیرد.

مقایسه نتیجه کاشت مو در روش‌های مختلف

ویژگی میکروگرافت FIT FUT SUT
جای زخم جای زخم کوچک جای زخم کوچک جای زخم نواری در ناحیۀ اهداکننده جای زخم کوچک
ناحیۀ اهداکننده عدم آسیب به ناحیۀ اهداکننده عدم آسیب به ناحیۀ اهداکننده بافت پوست سر در ناحیۀ اهداکننده به­‌صورت نواری برداشته می­‌شود عدم آسیب به ناحیۀ اهداکننده
ترمیم ناحیۀ اهداکننده ترمیم سریع ترمیم سریع ترمیم طولانی‌­تر به­‌علت ایجاد برش ترمیم سریع
ماندگاری گرافت بالا متوسط متوسط بالا
مدت­ زمان عمل متوسط متوسط کوتاه طولانی
دوران نقاهت نقاهت کوتاه نقاهت کوتاه نقاهت طولانی به‌­دلیل ایجاد زخم نقاهت کوتاه
خط موی طبیعی ایجاد می­‌کند ایجاد می­‌کند ایجاد می­‌کند ایجاد می­‌کند
تراکم کاشت متوسط متوسط تا زیاد متوسط تا زیاد زیاد
درد و ناراحتی حداقل درد حداقل درد احتمال وجود درد حداقل درد
وسعت پوشش‌­دهی متوسط محدود مناسب برای طاسی وسیع محدود
هزینه متوسط متوسط پایین بالا

به‌­صورت کلی چهار روش متفاوت برای کاشت مو وجود دارد که نتایج آن­‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. با مشورت پزشک خود و درنظرگرفتن مواردی چون جنس مو، ظاهر مو، مدت درمان و… می‌توانید یکی از روش‌­ها را انتخاب کنید.

عوامل موثر بر نتیجه کاشت مو

عوامل متعددی می‌توانند بر نتایج کاشت مو تأثیر بگذارند. برخی از این عوامل قابل‌کنترل‌ و برخی دیگر غیر قابل‌ کنترل هستند. این عوامل کلیدی عبارت‌اند از:

 • کیفیت بانک مو: جنس و ضخامت فولیکول­‌های پیوندی نقش مهمی در نتیجۀ کاشت دارد. اگر موهای پشت و کناره­‌های سر سالم، ضخیم و از نظر ژنتیکی مقاوم باشند، معمولاً کاشت مو نتایج بهتری به همراه دارد. استفاده از فولیکول‌­های سالم­ به نتیجۀ طبیعی‌تر و طولانی‌تر کمک می‌کند.
 • مهارت و تجربه جراح: تخصص و تجربۀ جراح به­‌صورت چشمگیری بر نتیجه تأثیر می­‌گذارد. یک جراح ماهر می‌تواند از جای‌گذاری دقیق پیوند اطمینان حاصل کرده و عوارض را به حداقل برساند. انتخاب یک جراح باتجربه، امکان دستیابی به نتیجۀ موردنظر را افزایش داده و مشکلات احتمالی را به حداقل می‌رساند.
 • تکنیک کاشت مو: تکنیک‌های مختلف، مانند FUT ،FUE و… مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. انتخاب روش به عواملی مانند ترجیح بیمار و میزان ریزش مو بستگی دارد. تکنیک انتخاب شده بر جای زخم، زمان بهبودی و نتایج کلی زیبایی‌شناختی تأثیر می­‌گذارد.
 • آماده‌سازی ناحیۀ پیوند: آماده‌سازی مناسب محل کاشت برای موفقیت‌آمیز بودن پیوند ضروری است. ایجاد زاویه و تراکم صحیح در محل پیوند، باعث داشتن خط موی طبیعی و توزیع مناسب مو خواهد شد. آماده‌سازی دقیق محل کاشت بر تقارن و ظاهر کلی موهای کاشته شده تأثیر می‌­گذارد.
 • مراقبت‌های بعد از عمل: پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل برای دستیابی به نتیجۀ مطلوب بسیار مهم است. این مراقبت­‌ها شامل شست­و شوی مناسب، اجتناب از برخی فعالیت‌ها و مصرف داروهای تجویز شده است. رعایت این دستورالعمل‌ها به پیشگیری از عوارض کمک کرده و امکان موفقیت‌ پیوند را افزایش می‌دهد.
 • سلامت عمومی بیمار: وضعیت سلامت کلی بیمار می‌تواند بر موفقیت کاشت مو تأثیر بگذارد. عواملی مانند تغذیه، سطح استرس و هرگونه بیماری زمینه­‌ای اثر مستقیم بر میزان رشد و سلامت مو دارد. برخورداری از سلامت عمومی، توانایی بدن در دورۀ نقاهت را افزایش داده و نتایج بهینۀ کاشت مو را ارتقا می‌دهد.
 • خاصیت ارتجاعی پوست سر: میزان خاصیت ارتجاعی پوست سر بر سهولت برداشت موهای اهداکننده تأثیر می‌گذارد. خاصیت ارتجاعی بیشتر امکان پیوندهای بزرگ­تر را فراهم می‌کند، درحالی‌که کشش کم پوست ممکن است تعداد پیوندها را محدود کند.
 • شرایط زمینه‌ای پوست سر: بیماری­‌های مربوط پوست سر، مانند درماتیت یا پسوریازیس، می­‌تواند بر موفقیت کاشت مو تأثیر بگذارد. پوست سر سالم محیطی بهینه برای بقای پیوند فراهم می‌­کند. بهتر است تا حدامکان بیماری­‌های پوستی پیش از انجام کاشت مو درمان و کنترل شوند.
 • عوامل هورمونی: عدم تعادل هورمونی، به‌ویژه در شرایطی مانند آلوپسی آندروژنتیک، می‌تواند بر الگوهای ریزش مو تأثیر بگذارد. ثبات هورمونی به داشتن نتایج طولانی‌مدت کمک می‌­کند؛ بنابراین انجام آزمایش‌های هورمونی پیش از کاشت مو می­‌تواند گام مهمی در جهت رسیدن به نتیجۀ مطلوب محسوب گردد.
 • داروها و مکمل‌ها: برخی داروها و مکمل‌ها می‌توانند بر رشد و بهبود مو تأثیر بگذارند. بیماران باید جراح خود را از داروهای تجویزی یا بدون نسخه‌ای که مصرف می­‌کنند مطلع کنند. آگاهی از مصرف دارو به جراح اجازه می‌دهد تا اقدامات لازم را انجام داده و عوارض احتمالی را به حداقل برساند.

عوامل مؤثر بر تسریع رشد موی کاشته شده

اقداماتی وجود دارند که می‌­توانند سرعت رشد موی کاشته را افزایش دهند. در اینجا خلاصه‌ای از هر یک از عوامل مؤثر بر تسریع رشد موهای کاشته شده آورده شده است:

 • مراقبت‌های مناسب بعد از کاشت مو: رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی پس از انجام کاشت مو که پیش‌تر ذکر شد، بر رشد مو تأثیر قابل‌توجهی دارد.
 • گردش خون مناسب: از طریق فعالیت‌هایی مانند ماساژ پوست سر می‌­توانید باعث افزایش گردن خون شده و مواد مغذی را به موهای کاشته شده برسانید.
 • تغذیه متعادل: یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین، مواد ضروری برای رشد موی سالم را فراهم کرده و رشد آن را تسریع می‌­کند.
 • آبرسانی: نوشیدن آب کافی در طول روز باعث بهبود جریان خون و افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی کف سر شده و رشد مو را افزایش می­‌دهد.
 • اجتناب از سیگار و مصرف زیاد الکل: ترک سیگار و تعدیل مصرف الکل به بهبود گردش خون و سلامت عمومی کمک کرده و شرایط بهینه برای رشد مو را فراهم می­‌کند.
 • کاهش سطح استرس: مدیریت استرس از طریق تکنیک‌ها و روش‌­های درمانی متفاوت، به حفظ تعادل هورمونی کمک کرده و محیط سالم­‌تری را برای فولیکول‌های موی کاشته شده ایجاد می­‌کند.
 • جلوگیری از واردشدن ضربه به ناحیۀ پیوند شده: از گرافت­‌ها در برابر آسیب‌های فیزیکی، مانند خراشیدگی یا ضربه محافظت کنید. این کار سبب می­‌شود موهای کاشته شده از شرایط بهتری برای رشد برخوردار گردند.

رعایت مراقبت‌های بعد از عمل و شیوۀ کلی زندگی، بهترین شرایط را برای رشد موفق و سریع موهای کاشته شده پس از عمل کاشت مو فراهم می‌کند.

ماندگاری نتیجه کاشت مو

یکی از سؤالات رایج دربارۀ کاشت مو این است که آیا نتیجۀ کاشت مو دائمی است یا خیر؟ عمل کاشت مو چقدر دوام دارد؟ کاشت مو یک عمل موقتی نیست و نتیجۀ آن دائمی است. کاشت موی موفقیت‌آمیز تمام عمر دوام می‌آورد و روند طبیعی پیرشدن را طی می‌کند. این بدان معنی است که موی کاشته شده نیز خاکستری یا سفید شده و مستعد علائم طبیعی پیری خواهد بود.

البته موفقیت کلی کاشت موی شما به مراقبت‌های بعد از کاشت مو، مراقبت طولانی‌مدت و نحوۀ بستن یا رفتار با موهایتان نیز بستگی دارد. اگر موهایتان را سفت می­‌بندید و یا از پیش مستعد ابتلا به بیماری­‌هایی مانند آلوپسی هستید، عدم مراقبت از گرافت‌های جدید ممکن است منجر به ریزش مو پس از کاشت شود. موی کاشته شده از چرخۀ رشد موی طبیعی پیروی می­‌کند، به این معنی که در طول زندگی خود شاهد ریزش و رشد مجدد مو به‌صورت طبیعی خواهید بود.

۱۰ سال مدت زمان خوبی برای مشاهدۀ نتیجۀ بلندمدت کاشت مو است. علائمی مانند عفونت، رشد مجدد تکه‌ای، یا ریزش زیاد مو، خود را پیش از ۱۰ سال نشان می­‌دهند. چنانچه دچار چنین مشکلاتی شدید، ممکن است مجددا نیاز به کاشت مو داشته باشید.

نشانه‌های کاشت موی موفق

 • خارش پوست سر: پس از عمل کاشت مو، ممکن است خارش در ناحیۀ کاشت به وجود آید. این خارش معمولاً به‌عنوان یک نشانه طبیعی از فعالیت سلول­‌های پوستی و فرایند بهبودی در ناحیه کاشت مو ظاهر می‌شود. معمولاً خارش پوست سر پس از کاشت مو در مدت چند هفته تا چند ماه اول پس از عمل طبیعی است و تدریجاً کاهش می‌یابد. البته باید مراقب باشید که در طول مدت خارش ناحیه کاشت را با اشیای تیز یا ناخن‌های خود لمس نکنید تا از آسیب به گرافت‌ها جلوگیری کنید.
 • ریزش موهای کاشته شده: ریزش مو پس از عمل کاشت مو یک پدیده معمول و طبیعی در دوره‌های اولیه پس از عمل است و به‌عنوان شوک ریزشی نیز شناخته می‌شود. این اتفاق در حدود ۲ تا ۴ هفته پس از عمل ممکن است آغاز شود. بعد از ریزش این موها، موی جدید در محل رشد می­‌کند. پس از ریزش اولیه، فرآیند رشد مو تدریجی و پیوسته ادامه پیدا می‌کند و موهای کاشت شده به طور کامل رشد پیدا می‌­کنند. این فرآیند به طور کلی نشانه‌ای از موفقیت کاشت مو است.

نشانه‌­های دیگری نیز وجود دارند که به معنای موفقیت‌­آمیز بودن عمل کاشت مو هستند. این نشانه­‌ها معمولاً ۹ تا ۱۸ ماه پس از کاشت ظاهر می­‌شوند:

 • خط موی طبیعی: خط موی کاشته شده به طور یکپارچه با موهای موجود ترکیب می‌شود و ظاهری طبیعی و زیبا ایجاد می‌کند.
 • تراکم یکنواخت: ناحیه پیوند شده دارای تراکم موی یکنواختی است و پوششی ثابت در سراسر پوست سر وجود دارد.
 • وجود بقای پیوند: اکثر گرافت‌های پیوند شده با موفقیت زنده مانده‌اند و به رشد خود ادامه می‌دهند که منجر به داشتن موهای پرپشت‌­تر می­‌شود.
 • حداقل جای زخم: یکی از نشانه‌­های موفقیت­‌آمیز بودن عمل کاشت مو این است که جای زخم، به‌خصوص در ناحیه اهداکننده، بسیار کم است و به‌خوبی پنهان می‌شود و به ایجاد نتیجه قابل‌قبول از حیث زیبایی کمک می­‌کند.
 • رشد موی سالم: موهای کاشته شده با ضخامت، بافت و رنگ طبیعی، به شیوه‌ای سالم رشد می‌کنند و با موهای طبیعی اطرافشان همخوانی دارند.
 • جهت طبیعی مو: موهای کاشته شده جهت طبیعی و زاویه موهای اطراف را دنبال می‌کنند و به داشتن ظاهر طبیعی کمک می­‌کنند.
 • داشتن احساس طبیعی در پوست سر: احساس در ناحیه گیرنده و اهداکننده به‌مرور زمان به حالت عادی بازمی‌گردد، و فرد بی‌حسی یا ناراحتی طولانی‌مدت ندارد.

نشانه‌های کاشت موی ناموفق

هنگامی که تحت عمل کاشت مو قرار گرفتید، مهم است که پوست سر و رشد موهای جدید خود را از نزدیک زیر نظر داشته باشید. برخی از علائم زیر ممکن است نشان دهند که کاشت مو طبق برنامه پیش نرفته است:

 • گرافت‌های موی ناهموار: یکی از رایج‌ترین مسائل ظاهرشدن گرافت­‌های موی ناهموار است. این مشکل اغلب نتیجۀ تکنیک ضعیف یا برداشت غیراصولی موهای اهداشونده توسط جراحان بی‌تجربه است که منجر به ظاهری غیرطبیعی و زخم‌های قابل‌مشاهده در ناحیۀ اهداکننده می­‌شود. فولیکول‌های موی کاشته شده در بخش گیرنده نیز ممکن است به‌صورت ناهموار یا تکه‌ای رشد کنند و در برخی موارد، جهت رشد مو غیرطبیعی به نظر برسد.
 • عدم تراکم یکنواخت: یکی دیگر از علائم کاشت موی ناموفق، رشد نامنظم مو در پوست سر است. اگر جراح از مقدار کافی موی اهداکننده استفاده نکند یا گرافت‌­ها را خیلی دور از هم قرار داده باشد، این اتفاق می‌­افتد که می‌­تواند منجر به تراکم موی کم و ناهمواری موها شود. چنین نتیجه‌­ای ممکن است ظاهر کامل و طبیعی موردنظر اکثر مراجعین کاشت مو را نداشته باشد. البته در نظر داشته‌ باشید تفاوت تراکم تا ماه ششم پس از عمل، طبیعی است.
 • جای زخم، تورم و قرمزی بیش از حد: جای زخم، تورم و قرمزی بیش از حد نیز نشانۀ کاشت موی ناموفق است. اگرچه پس از عمل کاشت مو جای زخم تا چند هفته باقی می‌ماند، وجود علائم شدید یا طولانی­‌مدت می­­‌تواند نشان­‌دهندۀ این باشد که این روش به‌درستی انجام نشده و خطر عفونت وجود دارد.

سؤالات متداول

درصد موفقیت کاشت مو چقدر است؟

میزان موفقیت کاشت مو تحت‌تأثیر عوامل زیادی است و به همین دلیل نمی‌توان عدد مطلقی را ارائه داد. بااین‌حال، به‌جرئت می‌توان گفت که به طور متوسط ​​حداقل ۹۰ درصد از گرافت‌های موی کاشته شده زنده می­‌مانند. این عدد بسته به جراح مجرب، تخصص و ابزار او تا ۱۰۰% هم می‌رسد.

آیا عمل کاشت مو می‌تواند ناموفق باشد؟

باوجود اینکه میزان موفقیت کاشت مو نسبتاً بالا است، همچنان احتمال آنکه عمل موفقیت­‌آمیز نباشد وجود دارد.

چه چیزی می‌تواند عمل کاشت مو را با شکست مواجه کند؟

ریزش موهای پیوند شده عمدتاً به این دلیل است که فولیکول‌های موی اهداکننده از ناحیه اهداکنندۀ ناامن برداشت شده‌اند. نتایجی که از نظر زیبایی مطلوب نیستند ممکن است به دلیل طراحی اشتباه خط مو، جهت اشتباه و زاویۀ نادرست کاشت فولیکول‌های مو باشد.

چه مدت طول می­‌کشد نتیجۀ کاشت مو مشاهده شود؟

معمولاً بین ۹ تا ۱۸ ماه زمان می‌­برد تا موهای کاشته شده رشد کنند.

آیا می‌توان با موهای کاشته شده مانند موهای طبیعی رفتار کرد و آنها را حالت داد؟

بله. موهای کاشته شده موهای طبیعی شما خواهند بود، بنابراین زمانی که دورۀ نقاهت را پشت سر گذاشتید، می‌توانید آنها را کوتاه کرده، حالت داده و رنگ کنید. همچنین می‌­توان با استفاده از محافظ‌های حرارتی، شامپوها و نرم‌کننده‌ها و ماسک‌های مو به ‌سلامت موهای کاشته شده کمک کرد.

نتیجه نهایی کاشت مو در ورتکس سر چگونه است؟

نتیجۀ کاشت مو در ناحیه ورتکس مانند سایر نواحی است. اما تعداد گرافت‌­های موردنیاز برای این ناحیه بیشتر از نواحی دیگر است.

آیا ممکن است به کاشت موی مجدد نیاز پیدا کنم؟

بله. اگر پس از گذشت چند سال از کاشت مو، مجدداً موهای شما شروع به ریزش کرد یا تراکم مورد نظر شما را نداشت، می­‌توانید برای بار دوم و حتی بیشتر عمل کاشت مو را انجام دهید.

فهرست مطالب
پیمایش به بالا
مشاوره رایگان