رشد مو بعد از کاشت مو | چه مدت بعد از کاشت موها رشد می‌کنند؟

[rank_math_breadcrumb]
رشد مو بعد از کاشت مو

برای افرادی که متقاضی کاشت مو هستند و یا به تازگی این کار را انجام داده‌اند مراحل و زمان‌بندی رشد مو بعد از کاشت مو مسئله مهم و پرچالشی است. همانطور که می‌دانید یک شبه نمی‌توان ره صد ساله را طی کرد. بنابراین برای دیدن نتایج نهایی کاشت مو باید صبوری کنید تا مراحل چرخه رشد مو کامل شود. این را در نظر بگیرید که موهای کاشته شده باید ابتدا همگی بریزند و سپس دوباره رشد کنند. به طور کلی مدت زمان لازم برای رشد مو بعد از کاشت مو به این بستگی دارد که مو در چه قسمتی کاشته می‌شود. حدودا بین ۵-۳ ماه طول می‌کشد تا چرخه رشد مو کاشته شده کامل شود و شما بتوانید نتایج نهایی را ببینید.

چرخه رشد مو

چرخه رشد مو 

مدت زمانی که طول می‌کشد تا موها پس از کاشت دوباره رشد کنند به چرخه رشد مو مربوط می‌شود. چرخه مو به سه مرحله تقسیم می‌شود:

 • فاز آناژن: این فاز مرحله رشد مو است. مو منبع خون قوی و ثابتی دارد و از این طریق مواد مغذی برای رشد را فراهم می‌کند. مدت آن از چند ماه تا چند سال متغیر است. به طور متوسط ۸۰ تا ۹۰ درصد فولیکول های مو در این مرحله رشد هستند. رشد مو در بالای سر سریع‌تر از شقیقه‌ها است، زیرا میزان گردش خون در بالای پیشانی بیشتر از نواحی دیگر سر است، بنابراین رشد موهای این ناحیه نیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد.
 • فاز کاتاژن: این مرحله‌ای است که رشد مو متوقف می‌شود (استراحت). در مرحله کاتاژن، فولیکول های مو از جریان خون جدا می‌شوند. عموما گذشت از این مرحله حدود ۳ هفته طول می‌کشد و گاهی اوقات می‌تواند چندین ماه زمان ببرد. به طور کلی تخمین زده می‌شود که ۵٪ از کل موهای سر در این مرحله قرار دارند.
 • فاز تلوژن: این مرحله ریزش مو است. کمبود مواد مغذی باعث می‌شود که ریزش مو رخ دهد. موها به تدریج در عرض ۲ تا ۴ ماه می‌ریزند و فضایی برای رشد موی جدید ایجاد می‌کنند. در واقع هر موی جدید کاشته شده چرخه رشد خود را دنبال می‌کند. هیچ هماهنگی بین فازهای فولیکول‌های مختلف وجود ندارد. بنابراین، پس از کاشت مو، موهای پیوند شده طی ۳ هفته بعد می‌ریزند. بنابراین این ریزش گرافت‌ها کاملا طبیعی است و پس از آن فولیکول‌ها وارد فاز آناژن شده و دوباره رشد می‌کنند. ۱۰ تا ۱۵ درصد کل موها در این مرحله هستند.

زمان‌بندی رشد مو بعد از کاشت مو

زمان‌بندی رشد مو بعد از کاشت مو

در نظر داشته باشید که که موهای هر کسی با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند، به همین دلیل زمان‌های بیان شده تقریبی است. فولیکول‌ها قبل از استخراج در مقطعی از چرخه رشد خود بوده‌اند که پس از کاشت نیز همان را ادامه خواهند داد. البته جابجایی فولیکول‌ها موجب می‌شود شوکی به آن‌ها وارد شده و سرعت گذر از چرخه رشد تغییر خواهد کرد.

پس از ۱۰ روز: بهبودی

بهبودی 

در روزهای اول بعد از عمل کاشت مو، پوسته‌های کف سر ظاهر می‌شوند. اندازه آن‌ها یک سر سوزن است و حضورشان نباید باعث نگرانی شود. در واقع پوسته‌ها بعد از چند روز (۸ تا ۱۰ روز) به خودی خود در ناحیه استخراج گرافت‌ها ایجاد شده و از بین می‌روند. برخی افراد ممکن است مقداری تورم در ناحیه کاشت گرافت‌ها داشته باشند. همچنین ممکن است فرد مقداری خارش و درد خفیف در ناحیه اهداکننده و کاشت تجربه کند. این علائم معمولاً حدود ۱۰ روز طول می‌کشد و پس از آن بهبود می‌یابند. پشتیبان شما در کاشت کلینیک طی این مدت با شما در ارتباط خواهد بود.

 • مراجعه به پزشک: روز بعد از کاشت مو باید به پزشک خود مراجعه کنید تا محل کاشت‌ها بررسی شوند. معمولا باتوجه به تکنیک برداشت گرافت‌ها زمان بهبودی اسکارها تغییر می‌کند. پزشک به شما خواهد گفت تا بهبودی کامل زخم‌ها چگونه پانسمان را تعویض کنید و سپس آموزش شستشو اصولی به شما داده خواهد شد.
 • استراحت: توصیه می‌شود حداقل یک روز کامل استراحت کنید تا تاثیر بی‌حسی موضعی برطرف شود. افرادی که شغل سبکی دارند و نیاز به فعالیت فیزیکی سنگین ندارند می‌توانند بعد از سه روز به محل کار خود بازگردند.
 • دوری از الکل: تا ۱۰ روز بعد از کاشت مو به هیچ وجه الکل مصرف نکنید. الکل با اختلال در گردش خون موجب می‌شود خونرسانی به گرافت‌های کاشته شده به خوبی انجام نشده و گرافت‌ها از دست بروند.
 • مصرف داروها: آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده را طبق دستور دکتر و منظم مصرف کنید و همچنین داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را در این مدت مصرف نکنید. زیرا این داروها خون را رقیق می‌کنند و ممکن است مانع از بهبودی کامل شود.
 • عدم استعمال دخانیات: حداقل تا دو تا سه هفته بعد از کاشت مو سیگار نکشید و از غذاهای شور و تند پرهیز کنید.
 • دوش گرفتن: با از سر گرفتن روتین عادی زندگی می‌توانید طبق دستورات لازم حمام کنید. بعد از استحمام مشاهده خواهید کرد که پوسته‌ها هنگام دوش گرفتن برطرف می‌شوند.
 • دوری از نور خورشید و باران: در ماه اول از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و همچنین باران خودداری کنید. نور خورشید التهاب بافت را تشدید و باران نیز فشار فیزیکی به فولیکول‌ها وارد می‌کنند که هر دو برای موفقیت کاشت مو و رشد سالم موها خطرناک اند.
 • استفاده از پماد: در این دوره ممکن است خارش داشته باشید. برای برطرف کردن خارش می‌توانید از روغن کالاندولا، ژل آلوئه ورا و پماد سوزش نوزادان استفاده کنید.
 • اجتناب از مواد شیمیایی تهاجمی: حداقل تا یک ماه از تمام محصولات تهاجمی مو مانند ژل، تافت، موس یا رنگ مو و همچنین استفاده از شانه یا برس دوری کنید. درصد زیادی از موفقیت کاشت مو به رعایت این نکات مراقبتی وابسته است.
 • رژیم غذایی سالم: داشتن رژیم غذایی سالم، غنی از مواد معدنی و ویتامین‌ها و کم چربی، موجب می‌شود گردش خون به خوبی انجام شده و مواد مغذی و اکسیژن کافی به موها برسند.

بعد از ۱ الی ۳ ماه: ریزش شوک

ریزش شوک  

این ریزش واکنشی معمولاً در عرض یک ماه پس از کاشت مو رخ می‌دهد که البته سیستماتیک نیست. در واقع، برخی از بیماران پس از عمل این ریزش شوک را تجربه نمی‌کنند. کسانی که این مرحله را تجربه می‌کنند می‌توانند به کمک چندین روش درمانی، میزان ریزش مو را کمتر کنند. کارهایی مانند: ماساژ ناحیه اهداکننده برای تحریک جریان خون و تقویت رشد کاشت مو یا استفاده از درمان دارویی ماینوکسیدیل می‌تواند میزان ریزش مو در مرحله شوک را کاهش دهد.

 • گردش هوا: اجازه دهید در این مدت هوا به پوست سرتان برسد.
 • دوری از نور خورشید: آن را در معرض اشعه خورشید قرار ندهید زیرا نور خورشید برای فولیکول‌های کاشته شده کشنده و برای بهبود اسکارها مضر است.
 • عدم استفاده از کلاه: برای جلوگیری از آسیب رساندن به فولیکول‌های کاشته شده و به خطر افتادن رشد مجدد آنها در سه ماه اول از کلاه ایمنی موتورسیکلت، کلاه و سایر پوشش‌های سر دوری کنید.
 • دوری از ورزش: قبل از سه ماه هیچ فعالیت ورزشی را از سر نگیرید و در دریا یا استخر شنا نکنید.

بعد از ۳ الی ۴ ماه: شروع رشد مجدد

شروع رشد مجدد  

۳ تا ۴ ماه پس از کاشت مو، موهای تازه کاشته شده شروع به رشد می‌کنند. در ابتدا موها نازک هستند و با گذشت زمان ضخیم‌تر و پرپشت‌تر می‌شوند. به طور متوسط موها هر ماه به اندازه یک سانتی‌متر رشد می‌کنند.

 • عدم استفاده از مواد شیمیایی سنگین: همچنان نباید از مواد شیمیایی سنگین مانند ژل، تافت و یا رنگ مو استفاده کنید. باید به فولیکول‌ها فرصت دهید تا در مکان جدید تثبیت شوند.
 • برداشته شدن ممنوعیت دوری از نور خورشید: الان دیگر ممنوعیت نور خورشید را ندارید و می‌توانید اجازه دهید نور خورشید به پوست سرتان برخورد کند.
 • عدم استفاده از شانه خشن: همچنان نباید از برس‌های فلزی خشن برای شانه کردن موها استفاده کنید.

بعد از ۶ ماه: افزایش تراکم

افزایش تراکم

بین ۶ ماه تا ۱ سال پس از کاشت، مو به رشد و ضخیم شدن ادامه می‌دهد. تراکم موهای جدید بیشتر می‌شود و شما شاهد پوشش کف سر با مو خواهید بود.

 • حالت دادن به موها: در این زمان شما می‌توانید موهای خود را به دلخواه حالت دهید و از نتایج کاشت مو لذت ببرید.
 • دوری از گرما و سرما شدید: تا پایان ماه ششم پس از کاشت مو باید از محیط‌های بسیار گرم مانند حمام، سونا و سشوار و همچنین محیط بسیار سرد (حوضچه آب سرد)، دوری کنید.

بعد از ۷ الی ۹ ماه: ضخیم شدن موها 

هفتمین ماه پس از کاشت مو اکنون زمانی است که ضخیم شدن موها مشخص می‌شود. به خصوص بعد از هفته بیست و هشتم، ضخیم شدن و استحکام مو مشهود خواهد بود. لازم است بدانید که موهای بالای سر دیرتر از سایر نواحی استحکام پیدا می‌کنند. با رشد موهای جلو در ماه هفتم ظاهر زیبایی به دست می‌آید.

 • دوری از استرس: ماه‌های هشتم و نهم پس از کاشت مو، دوره‌هایی هستند که در طی آن روند بهبود و رشد مو ادامه می‌یابد. در این مدت باید به توصیه‌های پزشک عمل کرده و از استرس دوری کنید. به خصوص در ماه هشتم پس از کاشت مو، استرس بیش از حد می‌تواند پیوند بین بافت سر و فولیکول‌های مو ایجاد نشده یا آن را به تاخیر بیندازد.
 • دوری از آلودگی: قرار گرفتن در محیط‌هایی با آلودگی محیطی بالا می‌تواند سلامت موها را به تاخیر بیندازد.
 • حالت‌دهی دلخواه: در ماه نهم تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد رشد موها کامل شده و موها شروع به سالم‌تر شدن کرده‌اند. مو به ضخامت مورد نظر است، بنابراین می‌توان آن را به شکل دلخواه، حالت داد. استفاده از سشوار در این زمان مانعی ندارد.

بعد از ۱ سال: نتایج نهایی

بعد از 1 سال: نتایج نهایی  

نتیجه نهایی بعد از کاشت مو بین ۱۲ تا ۱۵ ماه مشخص می‌شود. فرق سر ناحیه‌ای است که کندترین رشد مجدد را خواهد داشت. در واقع، این ناحیه کمترین میزان گردش خون را دارد، بنابراین رشد مجدد موهای کاشته شده در این قسمت نسبت به سایر مناطق بیشتر طول خواهد کشید.

در این زمان فرد می‌تواند با خیال راحت موهای خود را کوتاه کرده و به دلخواه حالت دهد یا رنگ کند. همچنین استخر و آب دریا نیز مشکلی برای فولیکول‌ها ایجاد نخواهند کرد.

نکاتی برای افزایش سرعت رشد موها بعد از کاشت

برای اینکه موها سریع‌تر رشد کنند و روند رشد مجدد آن‌ها تسریع شود، باید یک رژیم غذایی متعادل مصرف داشته باشید، هیدراته بمانید، هوا در بین موها گردش کند و صبر زیادی داشته باشید. بدیهی است که مدت زمانی که طول می‌کشد تا نتایج کاشت مو را ببینید بستگی به بدن فرد دارد، موارد زیر به سرعت رشد مجدد مو کمک می‌کنند:

 • رژیم غذایی متعادل
 • هیدراتاسیون
 • ماساژ سر
 • ماینوکسیدیل
 • محصولات موی حاوی کافئین
 • تعادل هورمون‌ها
 • نداشتن استرس

سخن آخر

بدیهی است فردی که کاشت مو، ابرو یا ریش انجام می‌دهد بی‌صبرانه منتظر رسیدن به نتایج نهایی است. قبل از ظاهر شدن نتایج، فولیکول‌های کاشته شده باید یک دور چرخه رشد خود را به طور کامل طی کنند. این کار مستلزم گذشت حداقل ۱۲ الی ۱۸ ماه زمان است. بنابراین شما حداقل باید یک سال صبر کنید تا از نتایج زیبایی این کار بهره‌مند شوید. پس از آن می‌توانید با موهای کاشته شده مثل موهای طبیعی رفتار کرده و در صورت نیاز آن‌ها را رنگ یا اصلاح کنید.

سوالات متداول

چرا موهای کاشته شده رشد نمی‌کنند؟

موهای کاشته شده هر کدام در یک زمان خاص از مرحله رشد خود هستند. به همین دلیل چندین ماه طول می‌کشد همه موها وارد فاز رشد شوند و شما نتیجه کاشت مو را ببینید.

چگونه موهای کاشته شده را تقویت کنیم؟

داشتن رژیم غذایی کامل، هیدراته ماندن،ماساژ کف سر و استفاده از ماینوکسیدل کمک می‌کنند موهای کاشته شده تقویت شده و زودتر وارد مرحله رشد شوند.

چه داروهایی می‌توان برای تحریک رشد مو بعد از کاشت مو استفاده کرد؟

مصرف محلول موضعی ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید به جلوگیری از ریزش مو و حفظ موهای موجود کمک می‌کنند.

در چه مرحله‌ای از رشد مو بعد کاشت می‌توان موها را رنگ کرد؟

اگر قصد دارید موهای کاشته شده را رنگ کنید باید بیشتر صبر کنید. توصیه می‌شود حداقل به مدت ۱۲ الی ۱۸ ماه هیچگونه کار شیمیایی رو موها انجام ندهید تا روند رشدشان مختل نشود. بعد از گذشت ۱۸ ماه و با تائید دکتر می‌توانید موها را رنگ کنید.

آیا اصلاح مو بر روند رشد آن بعد از کاشت مو تاثیر می‌گذارد؟

توصیه می‌شود تا قبل از خوب شدن التهاب ناشی از استخراج و کاشت مو به هیچ وجه اصلاح نکنید. بعد از گذشت دو ماه می‌توانید با قیچی و بعد از شش ماه با لوازم برقی موهای خود را پیرایش کنید. پیرایش زودهنگام ممکن است به فولیکول موی کاشته شده آسیب برساند.

چه زمانی پس از کاشت مو می‌توان استخر رفت؟

رفتن به استخر و در معرض آب و بخار آب بودن منوط به بهبود اسکارهای ناشی از استخراج و کاشت مو است. هر زمان که پس از کاشت مو این زخم‌ها التیام یافتند می‌توانید به استخر بروید. (معمولا ۱۰ روز بعد از عمل) در غیر این صورت ممکن است ریسک ابتلا به عفونت افزایش یابد.

چه مدت بعد از کاشت مو می‌توان مجددا ورزش را شروع کرد؟

ورزش‌های متوسط مانند دوچرخه‌سواری، یوگا یا دویدن را می‌توان یک ماه پس از کاشت مو از سر گرفت. اما ورزش‌های سنگین‌تر که نیاز به فعالیت بدنی شدید دارند، مانند ورزش‌های تیمی، اسکواش یا تمرینات وزنه‌برداری، باید حداقل بعد از گذشت سه ماه انجام شوند.

چرا بعد از کاشت مو باید هدبند ببندم؟

توصیه می شود ۲۴ ساعت بعد از کاشت مو از یک هدبند استفاده کنید که از برگشت ورم ناشی از کاشت مو به صورت و تغییر شکل آن جلوگیری شود.

آیا رابطه جنسی می‌تواند روند رشد مو بعد از کاشت مو را تغییر دهد؟

بله، رابطه جنسی فشار خون را بالا می‌برد بنابراین برای جلوگیری از افزایش فشار به موهای تازه کاشته شده و خونریزی اسکارها نباید تا ده روز بعد از کاشت مو رابطه جنسی داشته باشید.

فهرست مطالب
پیمایش به بالا
مشاوره رایگان