بهترین روش کاشت مو را چگونه انتخاب کنیم؟ راهنمای جامع متقاضیان

[rank_math_breadcrumb]
بهترین روش کاشت مو را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین روش برای کاشت مو دغدغه اصلی تمامی متقاضیان کاشت مو می‌باشد. هر فرد بسته به خواسته‌ها و نیازمندی‌های خود یک تعریف مخصوص از بهترین روش کاشت مو دارد اما در مجموع بهترین متد، آن است که نتیجه طبیعی، تراکم بالا، عوارض کم و نقاهت کوتاه داشته باشد. با توجه به این ویژگی‌ها و تکنیک‌های متعدد کاشت مو، پزشک یکی از روش‌ها را به شما پیشنهاد خواهد کرد. امروزه روش‌های SUE و ترکیبی طرفداران زیادی بین متقاضیان پیدا کرده‌اند اما در نهایت انتخاب بهترین روش به نظر پزشک، شرایط و نتیجه دلخواه شما بستگی خواهد داشت.

بهترین روش کاشت مو…

برای انتخاب بهترین روش کاشت مو، متقاضی ابتدا بایستی خواسته و دغدغه‌های خود را به طور دقیق مشخص نماید و با تحقیق و مشورت با پزشک حاذق بهترین روش را انتخاب نماید. در این بخش بهترین روش‌ کاشت مو بر اساس ویژگی‌های مورد نظر اکثریت متقاضیان بررسی خواهد شد.

…اگر به دنبال خط رویش طبیعی هستید

روش های پیشنهادی: به ترتیب SUE ،FUE و در نهایت FUT

فاکتور اصلی که موجب می‌شود فرد کاشت طبیعی داشته باشد، توجه به شکل خط رویش موهای اوست و مهم‌ترین عامل در رسیدن به خط رویش طبیعی مراجعه به پزشک حاذق و با تجربه است زیرا پزشک با بررسی شرایط متقاضی و انتخاب بهترین روش سعی دارد تا طبیعی‌ترین خط رویش را طراحی کند. البته انتخاب متد کاشت نیز در داشتن خط رویش طبیعی موثر است، به طور مثال در روش SUE برش‌های ظریفی برای کاشت گرافت‌ها ایجاد می‌شود و گرافت‌های مینیاتوری ظریفی برای کاشت مو انتخاب می‌شوند که در نتیجه، خط رویش طبیعی‌تر از دیگر روش‌ها خواهد بود.

خط رویش طبیعی

زمانی که یک پزشک  قابل اعتماد و حرفه‌ای در کلینیکی با تجهیزات مدرن یافتید، پزشک برای داشتن خط موی طبیعی موارد زیر را در نظر می‌گیرد:

۱.زاویه‌بندی مناسب فولیکول مو: هر شخصی زاویه‌بندی موهای مخصوص خود را دارد. فولیکول‌های مو در ناحیه اهدا کننده به درستی زاویه‌بندی شده‌اند. برش باید به گونه‌ای باشد که در هنگام کاشت مو زاویه صحیح برای مو ایجاد گردد زیرا هر مو، خط طبیعی مخصوص خود را دارد.

۲.آرایش غیر خطی پیوند مو: این حالت معمولا زمانی روی می‌دهد که پزشک به اندازه کافی مهارت یا تجربه نداشته باشد و تمامی فولیکول‌های مو را در یک خط قرار دهد که باعث ایجاد حالت مصنوعی عروسکی یا کلاه گیسی می‌شود. به همین دلیل الگوی ناهموار و زیگزاگی نسبت به الگوی خطی فولیکول مو برای ایجاد کاشتی طبیعی ترجیح داده می‌شود. در زمان طراحی خط رویش مو، این مورد در ذهن متخصص کاشت مو در نظر گرفته و استفاده می‌شود.

۳.قرار گرفتن مناسب پیوند مو: موهای ضخیمی که برای پیوند استفاده می‌شوند باید در مناطق پشتی و موهای نازک‌تر در جلو و اطراف ناحیه مثلثی شقیقه قرار ‌بگیرند. این کار باعث ایجاد ظاهر طبیعی‌تر و پرتر شده و ناحیه بی‌مو را می‌پوشاند. خط رویش مو باید حالت پیشرونده با نواحی گذرا داشته باشد و نباید به صورت ناگهانی شروع و تمام شود. در ردیف‌های ابتدایی، باید گرافت‌های (پیوندها) تکی (با یک یا دو فولیکول مو در هر پیوند) وجود داشته باشد و سپس به صورت زیگزاگ با پیوندهای دو یا سه ریشه‌ای قرار گیرند.

۴.ناحیه خط رویش مو با توجه به سن: توجه به تراکم و دقت خط رویش مو بسیار مهم است و همچنین در این موارد بایستی فاکتور سن را نیز در نظر گرفت. به طور مثال خط رویش یک فرد ۴۰ ساله با یک فرد ۶۰ ساله متفاوت خواهده بود. همچنین خط رویش درناحیه جلویی سر در قسمت بالای پیشانی باید متراکم‌تر از شقیقه‌ها باشد و با توجه به نسبت طلایی کمی جلو‌تر و پایین‌تر از شقیقه کاشت شود.

۵.توجه به جنسیت متقاضی: از آنجایی که خط رویش بانوان و آقایان با یکدیگر کاملا متفاوت است، توجه به جنسیت فرد و حالات صورت او در طراحی خط رویش اهمیت بسیار داری. اغلب پزشکان با توجه به نسبت طلایی، خط رویش مناسب فرد را طراحی می‌نمایند.

…اگر به دنبال تراکم بالای مو هستید

روش های پیشنهادی: به ترتیب روش‌های ترکیبی، FUT و در نهایت SUE

تراکم بالا در کاشت مو با دو فاکتور اصلی تعیین می‌شود:

 1. تعداد گرافت استخراج شده
 2. درصد زنده ماندن گرافت‌ها

لازم به ذکر است که تعداد گرافت‌های استخراج شده به طور مستقیم به نوع روش انتخابی بستگی دارد، البته در افرادی که بانک موی ضعیفی دارند ممکن است محدودیت تعداد گرافت وجود داشته باشد. در مجموع پزشک با توجه به نیاز شما، روش مناسب برای استخراج تعداد گرافت‌های مورد نیاز را توصیه خواهد نمود.

برای رسیدن به بالاترین درصد موفقیت و تراکم در کاشت مو لازم است تا تمامی گرافت‌های استخراج شده به موقع در محل‌ برش قرار گیرند تا زنده بمانند. همانطور که می‌دانید گرافت بافت زنده است و پس از استخراج از بانک مو حدودا ۱۵ دقیقه (با محافظت در شرایط خاص) زنده خواهد، بنابراین در روشی که استخراج و کاشت مو همزمان یا با فاصله کوتاه اتفاق بیفتند شانس زنده ماندن گرافت‌ها بیشتر خواهد بود.

تراکم بالای مو

در صورتی که شرایط محیا باشد، روش‌های مدرنی برای کاشت مو در تراکم بالا وجود دارند. بهترین راه برای انجام بیش از ۴۰۰۰ پیوند در یک جلسه، روش‌های ترکیبی FUT و FUE، FUT، FUE و BHT و FUT و SUE هستند. حتی اگر تعداد زیادی گرافت مو برداشته شوند، این روش‌ها امکان انجام چندین پیوند را در مورد طاسی‌ها و ریزش موهای شدید می‌دهند.

روش کاشت موی FUT اغلب زمانی انتخاب می‌شود که تراکم کاشت موی بالایی را بخواهید. در این روش می‌توان بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ مو را کاشت. بنابراین، برای کاشت مو با تراکم بالا، انتخاب روش مناسب بسیار مهم است.

روش SUE  یکی از نوین‌ترین روش‌های کاشت مو می‌باشد که در آن از ابزار و تجهیزاتی استفاده می‌شود که کمترین آسیب را به پوست سر فرد و ناحیه کاشت مو وارد خواهد کرد؛ لذا احتمال زنده ماندن گرافت‌ها در برش‌های ایجاد شده افزایش خواهد یافت و در نتیجه تراکم مورد نظر به دست خواهد آمد. در روش SUE از یک قلم مخصوص با سری یاقوت برای برداشت از بانک مو و انتقال آن به ناحیه کم‌ مو استفاده می‌شود. افزایش سرعت و همزمان شدن برداشت و انتقال مو با استفاده از این قلم ظریف باعث می‌شود تا موفقیت کاشت مو به طور چشم‌گیری افزایش یابد و تراکم بیشتری حاصل شود.

…اگر به دنبال ماندگاری بالای موهای کاشته شده هستید

روش های پیشنهادی: به ترتیب  SUE ،FUE، روش‌های ترکیبی و در نهایت FUT

تمامی روش‌های کاشت مو نتیجه دائمی و مادام‌العمر دارند اما اگر به دنبال بالاترین درصد موفقیت و نرخ زنده ماندن گرافت‌ها هستید، روش‌های کم‌تهاجم‌تر شانس بیشتری به گرافت‌ها برای پیوند کامل با ناحیه کاشت خواهند داد. برای مثال در روش SUE استخراج و کاشت مو همزمان انجام می‌شود که به پیوند  سریع‌تر گرافت با پوست سر کمک می‌کند.

البته شرایط فردی و رعایت نکات مراقبتی بعد از کاشت مو نیز بر درصد موفقیت تاثیر می‌گذارد. بنابراین این درصد در مطالعات و نمونه‌های مختلف متفاوت است و نمی‌توان درصد دقیقی ارائه داد، برای مثال در یک تحقیق ۳۴ متقاضی که از روش FUE برای کاشت استفاده نمودند، درصد موفقیت حدودا ۷۲% گزارش شده است. (منبع)

هرچند موفقیت کاشت مو در سال‌های اخیر در حال افزایش بوده است، اما چندین عامل مهم می‌تواند بر روی کاشت مو تاثیر بگذارد:

۱.نوع پیوند مو

همانطور که ذکر شد، چند روش متفاوت برای کاشت مو وجود دارند. FUE به خاطر طبیعت کم تهاجمی خود و اینکه جای زخم مشهودی به جا نمی‌گذارد، معمولا تکنیک برتر به حساب می‌آید. به علت پیشرفت‌های خلاقانه‌ای که در روش FUE به وجود آمده، مثلا استفاده از تیغه‌های یاقوت کبود (SUE) و الماس برای کاشت مو، این روش به شدت موفق در نظر گرفته می‌شود.

۲.جنس مو

نوع، شکل و خصوصیات موی شما نیز ممکن است روی موفق بودن کاشت مو تاثیر بگذارد. مثلا  در کاشت موی آفریقایی به زمان و مراقبت بیشتری نیاز است تا نتایج موفقی حاصل گردد.

در مورد افرادی که موهای فر و ضخیم دارند، احتمال پر شدن ناحیه خالی با تعداد گرافت‌های کمتر وجود نیز دارد. ولی در مورد افراد با موهای نازک به این معنی نیست که نمی‌توانند کاشت موی موفقی داشته باشند. بلکه، کاشت موی موفق به نوع موی شما بستگی دارد. این نکته در مورد کاشت مو برای بانوان مهم‌تر است.

 1. پزشک و کلینیک

یکی از مهمترین عواملی که در موفقیت کاشت مو تاثیر دارد، انتخاب پزشک مورد اعتمادی است که درمان مناسب شما را ارائه می‌دهد. در کنار استفاده از فناوری‌های پیشرفته، باید یک جراح معتبر، آموزش دیده و حرفه‌ای کاشت مو را انجام دهد تا درمان موفقیت آمیز باشد. انتخاب پزشک ارزان و بدون مهارت نه تنها احتمال موفق بودن کاشت مو را کاهش می‌دهد، بلکه احتمال آسیب به موهای خود شما را نیز بالا می‌برد.

۴.مراقبت پس از درمان

موفقیت کاشت مو ممکن است تحت تاثیر مراقبت‌های پس از درمان نیز باشد. بعد از درمان باید کارهای مهمی را انجام دهید که نقش مهمی در  حجم و تراکم موهای در حال رشد دارند. هرچند کارهایی که بعد از عمل برای مراقبت از موی خود باید انجام دهید ساده هستند، اما دانستن اینکه چه علائمی طبیعی و یا غیر طبیعی  هستند، بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

…اگر به دنبال نقاهت کوتاه و عوارض کم هستید

روش های پیشنهادی:  SUE و FUE

یکی از خواسته‌های اصلی افرادی که به دنبال روش‌های کاشت مو هستند، کم‌تهاجم و کم‌عارضه بودن آن است؛ زیرا متقاضیان می‌خواهند تا در اولین فرصت به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. هرچه روش کاشت مو کم‌تهاجم‌تر باشد احتمال بروز عوارض و عفونت و مشکلات دیگر نیز کمتر است. بهترین روش برای این منظور SUE می‌باشد که به واسطه برش‌های مینیاتوری و بسیار زیر (حدودا ۰.۵ تا ۴ میلی‌متری) با قلم یاقوت، کمترین درد، خون‌ریزی و نقاهت را خواهد داشت و فرد به سرعت می‌تواند به کار و زندگی روزمره خود بازگردد. به خاطر داشته باشید که حتی در این روش نیز رعایت نکات مراقبتی حائز اهمیت بسیار است، زیرا در صورت رعایت نکردن نکات مراقبتی، احتمال عفونت و آسیب وجود دارد.

…اگر بانک موی ضعیفی دارید

روش های پیشنهادی:  روش‌های ترکیبی (ترکیب روش‌های FUT با FUE و SUE و حتی BHT)

بانک موی ضعیف یکی از چالش‌های اصلی متقاضیان کاشت مو می‌باشد. بدین منظور افراد می‌توانند از روش‌های ترکیبی برای کاشت مو استفاده نمایند. ترکیب روش‌های FUT با FUE و SUE می‌تواند نتایج چشمگیر و طبیعی ایجاد نماید. به علاوه در موارد شدید بانک موی ضعیف، پزشک با بررسی‌های لازم می‌تواند از ترکیب کاشت مو از بدن (BHT) با روش‌های دیگر استفاده نماید. به خاطر داشته باشد که در تمامی فرایندهای کاشت مو، تبحر پزشک در برداشت گرافت‌های مورد نیاز از مناطق مختلف سر، صورت، ریش یا بدن یکی از اصلی‌ترین فاکتورها در موفقیت کاشت است.

بانک مو سالم

…اگر خانم هستید

روش‌های پیشنهادی: به ترتیب SUE ،FUE و FUT

کاشت مو برای بانوان تقریبا مشابه با کاشت موی آقایان است؛ با این تفاوت که خانم‌ها اغلب موهای بلندی دارند، الگوی ریزش آنان متفاوت اسبت و نمی‌خواهند موهایشان را کوتاه کنند. انتخاب بهترین روش برای خانم‌ها بستگی به الگوی ریزش و میزان تراکم دلخواهشان دارد. بنابراین بهترین روش برای هر فرد متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی خانم‌ها در انتخاب روش‌های مختلف آزادتر هستند زیرا حتی با انجام روش FUT به راحتی می‌توانند خط نواری برش بانک مو را زیر موهایشان پنهان کنند. در نهایت برای بانوانی که ریزش موی شدید ندارند و نمی‌خواهند موهایشان را کوتاه کنند، SUE بهترین روش خواهد بود.

کاشت مو در خانم ها

بهترین روش کاشت مو بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

مهم‌ترین عامل تعیین کننده بهترین روش کاشت مو، ویژگی‌های جسمی و سلامت فرد متقاضی است اما در کنار این عامل موثر، مشخصه‌های دیگری نیز وجود دارند که در انتخاب یک روش به عنوان برترین روش کاشت مو موثر هستند:

 • نتیجه طبیعی: مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی که هر فرد در فرایند کاشت مو به دنبال آن است، این است که نتیجه نهایی اعم از خط رویش، خواب موها و حالت آن کاملا طبیعی باشد و وضعیتی غیرعادی به وجود نیاید.
 • تراکم بالا: اغلب افرادی که برای کاشت مو اقدام کرده‌اند، می‌خواهند تا به بالاترین تراکم ممکن برسند تا موهایشان کاملا طبیعی، پرپشت و زیبا به نظر برسد. تراکم بالا ارتباط مستقیمی با درصد موفقیت کاشت دارد، (در روش‌های تهاجمی‌تر کاشت مو درصد بیشتری از گرافت‌ها از بین می‌روند.) هرچه درصد موفقیت کاشت بیشتر باشد، گرافت‌های بیشتری به رشد خود ادامه خواهند داد.
 • ماندگاری: ماندگار بودن و موفقیت نتیجه کاشت یکی از مهم‌ترین خواسته‌های افرادی است که علاقه‌مند به کاشت مو هستند. اگرچه حدود دو تا سه ماه بعد از کاشت موها شروع به ریزش می‌کنند اما متقاضیان به دنبال روشی هستند که تا سال‌ها ماندگاری داشته باشد.
 • کم‌ترین زخم و اسکار: هیچ‌ یک از متقاضیان کاشت مو نمی‌خواهند تا درگیر مراقبت‌ از زخم‌های کاشت مو باشند؛ بنابراین بیشتر آنان به دنبال کم‌تهاجم‌ترین روش‌ها هستند که کمترین آسیب را برجای گذارد. برای مثال روش‌های بر پایه FUE کمترین زخم و اسکار را دارند.
 • دوران نقاهت کوتاه: کوتاه بودن دوران نقاهت به زیباجویان این اجازه را می‌دهد تا بعد از کاشت موهایشان بلافاصله به زندگی روزمره و کار خود بازگردند؛ بنابراین آنان به دنبال روش‌هایی هستند که محدودشان نکند.
 • بدون درد: افرادی که برای کاشت مو اقدام می‌کنند نمی‌خواهند تا هیچ‌گونه دردی حین و بعد از پایان فرایند کاشت احساس کنند.
 • تناسب با شرایط فردی: علاوه بر مشخصه‌های هر متد کاشت مو، این روش با شرایط سلامت فولیکول‌ها، سن، الگوی ریزش مو و وضعیت بانک مو نیز در تعیین نمودن بهترین روش کاشت مو موثر است.

در نهایت متقاضیان می‌توانند تا با مشاوره و مشورت با پزشک خود بهترین و مناسب‌ترین روش را انتخاب کنند که نتیجه نهایی دلخواه آنان تحقق یابد.

هزینه روش‌های کاشت مو در سال ۱۴۰۳

بهترین روش کاشت مو برای متقاضیان آن است که هزینه کمتری پرداخت کنند اما همواره به خاطر داشته باشید که برخی کلینیک‌ها سعی دارند که با تبلیغات در مورد هزینه‌ها مشتریان بیشتری جذب کنند. این کلینیک‌ها تراکم موهای کمتری نسبت به کلینیک‌های معتبر ارائه می‌دهند، بنابراین هنگام انتخاب بهترین روش حتما به تراکم مورد نظر توجه کنید زیرا مشخصه اصلی تعیین کننده قیمت تراکم است.

 • قیمت کاشت هر تار مو : حداقل ۱.۲۹۰.۰۰۰ تومان و حداکثر ۱.۴۹۰.۰۰۰ تومان
 • قیمت کاشت با روش‌های FUT و FUE یا SUE: حدود ۱۳.۹۰۰.۰۰۰ تا ۱۸.۹۰۰.۰۰۰ در تهران و ۹۰۰ تا ۱۸.۹۰۰.۰۰۰ در شیراز
 • قیمت کاشت مو با روش‌های ترکیبی: هزینه‌های ذکر شده + مبلغ ۳ میلیون تومان

نتیجه‌گیری

باتوجه به موارد ذکر شده انتخاب بهترین روش برای هر فرد بستگی به شرایط، نتیجه دلخواه و نظر پزشک داشته و متفاوت خواهد بود. از این‌رو، اگر قصد کاشت مو دارید، با مراجعه به پزشک خود و بررسی شرایط، هزینه‌ها و هدف خود می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که علاوه بر نقش کلینیک، تبحر پزشک و تجهیزات مدرن کاشت، مراقبت‌های فردی شما بعد از کاشت نیز در حصول بهترین نتیجه موثر خواهد بود. برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید با واتساپ ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

من قبلا کاشت مو انجام داده‌ام برای رسیدن به تراکم بالا چه روشی برای من بهتر است؟

برای پاسخ به شما نیاز است تا حتما جلسه‌ مشاوره با پزشک داشته باشید زیرا بانک مو، میزان موفقیت روش قبلی کاشت و شرایط فعلی و اهداف دلخواه شما بایستی به دقت بررسی شوند تا مناسب‌ترین روش به شما پیشنهاد شود.

آیا روش DHI برای رسیدن به تراکم بالا مناسب است؟

بله روش DHI روشی کم‌تهاجمی است که مشابه روش SUE از قلم ظریفی برای برداشت و کاشت مو استفاده می‌شود؛ بنابراین برای کاشت با تراکم بالا مناسب است. البته توصیه ما برای رسیدن به تراکم دلخواه شما و آسودگی خاطر اغلب روش‌های ترکیبی هستند.

با کدام روش می‌توان در یک جلسه کاشت مو انجام داد؟

بهترین روش برای کاشت مو در یک جلسه، روش‌های ترکیبی می‌باشند که بهترین نتیجه را ارائه خواهند داد.

بهترین روش کاشت بدون تراشیدن سر کدام است؟

در صورتی که نمی‌خواهید موهای خود را بتراشید، روش SUE مناسب شما خواهد بود، البته ممکن است لازم باشد تا موهای خود را کمی کوتاه کنید.

آیا به غیر از کاشت مو روش‌های دیگری برای افزایش تراکم مو وجود دارد؟

روش‌های غیرجراحی همچون استفاده از ماینوکسیدیل، PRP و لیزر کم‌توان برای رشد و تقویت مو توصیه شده‌اند اما اثربخشی آنان همچنان مورد بررسی است . البته این روش‌ها نمی‌توانند باعث افزایش تراکم مو شوند و در بهترین حالت ریزش مو را کاهش می‌دهند.

آیا سبک زندگی و تغذیه باعث کاهش ریزش مو و افزایش تراکم مو می‌شود؟

بله اصلاح سبک زندگی تا حدی در کاهش روند ریزش مو موثر است. بدین منظور:

 • سیگار و مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 • تغذیه سالم غنی از ویتامین‌های ب داشته باشید.
 • از شامپو‌های مناسب استفاده کند.

آیا روش کاشت مو بر درصد موفقیت آن موثر است؟

بله البته این تاثیر چندان چشمگیر نیست اما به طور کلی روش‌های کم تهاجم‌تر مثل FUE و SUE درصد موفقیت بهتری دارند.

فهرست مطالب
پیمایش به بالا
مشاوره رایگان