اهمیت خط رویش طبیعی مو و روش‌های رسیدن به آن

[rank_math_breadcrumb]
اهمیت خط رویش طبیعی مو و روش‌های رسیدن به آن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که افراد در کاشت مو به دنبال آن هستند، رسیدن به نتیجه طبیعی بعد از کاشت مو است؛ به گونه‌ای که دیگران متوجه کاشت موی آنان نشوند و ظاهری مصنوعی و عروسکی برای آنان به وجود نیاید. در گذشته روش‌ها و تجهیزات کاشت مو دقت پایینی داشتند، به علاوه پزشکان نیز از تجربه بالایی برخوردار نبودند؛ بنابراین نتیجه نهایی بسیار غیرطبیعی می‌شد. خوشبختانه امروزه با تکیه بر تجهیزات پیشرفته، روش‌های نوین کاشت مو و تجربه و مهارت پزشکان، نتایج کاشت مو کاملا طبیعی خواهد شد به گونه‌ای که گاهی اطرافیان متوجه کاشت موی متقاضی نخواهند شد. بهترین راه حل برای داشتن خط رویش طبیعی، مراجعه به پزشک متبحر و انتخاب جدیدترین تکنولوژی کاشت مو می‌باشد.

خط رویش طبیعی مو چیست و چه تفاوتی با خط رویش عروسکی دارد؟

خط رویش طبیعی مو چیست و چه تفاوتی با خط رویش عروسکی دارد؟

به موهایی که در طول سر و از نمای جلو قابل مشاهده هستند، خط رویش مو گفته می‌شود که در فاصله متناسب با ابروها قرار دارد، حالت طبیعی چهره را برهم نزده و با سن و جنسیت فرد همخوانی کامل دارد. در صورتی که پزشک شما با توجه به این موارد و در نظر گرفتن نسبت طلایی چهره شما، خط رویشی طبیعی طراحی نماید، نتیجه کاشت مو کاملا طبیعی و عادی خواهد بود.

از سوی دیگر، اگر طراحی خط رویش مطابق با سن، جنس و نسبت طلایی صورت فرد نباشد، همچنین تعداد فولیکول‌های موجود در هر گرافت نیز بیشتر از میزان تعیین شده باشد، نتیجه نهایی عروسکی و غیرطبیعی خواهد شد. برای جلوگیری از این معضل، حتما به پزشک ماهر و با تجربه مراجعه کنید و از روش‌های جدید و نوین کاشت مو بهره ببرید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

خط رویش طبیعی مو به چه شکلی است؟

خط رویش طبیعی مو به چه شکلی است؟

خط رویش طبیعی مو انواع و مدل‌های مختلفی دارد، در خانم‌ها خط رویش مو، اغلب به شکل حرف V یا U برعکس دیده می‌‌شود و در آقایان، شبیه به شکل حرف M دیده می‌شود. در جوانان زوایای حرف M خیلی تیز و برجسته نبوده و انحنا دارند اما با افزایش سن خصوصا در آقایان موهای اطراف شقیقه بیشتر می‌ریزند و موجب برجسته دیده شدن زوایای خط رویش مو می‌شوند. برای اکثر مردان خط رویش طبیعی مو با فاصله ۷.۵ سانتی‌متر در وسط سر و ۸ سانتی‌متر در شقیقه‌ها قرار دارد. در نظر داشته باشید که عمق خط رویش مو طبیعی تقریباً ۲ تا ۳ سانتی‌متر است که پیشانی را به ناحیه متراکم فرق سر متصل می‌کند. با افزایش سن و ریزش مو این خط عقب رفته و حالتی شبیه به نیم‌دایره پیدا می‌کند. فرایند کاشت در واقع با پایین آوردن خط رویش مو، فاصله بین خط موی قبلی و ابروها را کاهش داده و موجب برطرف شدن مشکل طاسی می‌شود.

اهمیت خط رویش طبیعی در کاشت مو

داشتن خط رویش طبیعی در کاشت برای متقاضیان بسیار مهم است، زیرا اغلب آنان نمی‌خواهند تا اطرافیان و دوستانشان متوجه کاشت موی آنان شوند، همچنین توقع یک نتیجه واقعی و طبیعی از فرایند کاشت موی خود دارند. داشتن یک خط رویش طبیعی:

 • سن شما را کمی جوان‌تر و صورتتان را شاداب‌تر نشان می‌دهد.
 • فرم طبیعی صورت را حفظ می‌کند.
 • به زیبایی و جذابیت شما می‌افزاید.
 • باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما خواهد شد.
 • نسبت طلایی صورت را بازسازی می‌کند.
 • نیاز شما را به انجام دوباره کاشت مو و روش‌های جایگزین از بین خواهد برد.

فراموش نکنید که روش‌های قدیمی که خط رویش غیرطبیعی برجا می‌گذاشتند تنها بر تناسب ظاهری فرد تاثیر نداشتند، بلکه به دلیل استخراج گرافت‌های بزرگ و قطور (با بیشتر از ۱۰ فولیکول) باعث زخم، خونریزی، اسکار و عفونت می‌شدند. بنابراین داشتن خط رویش طبیعی نشان از یک کاشت موی حرفه‌ای بدون درد و هرگونه عارضه دیگر دارد.

کدام روش کاشت برای داشتن خط رویش طبیعی مناسب‌تر است؟

نکته مهم و حائز اهمیت این است که تعیین بهترین روش کاشت مو برای داشتن خط رویش طبیعی ارتباط مستقیمی با مهارت و تبحر پزشک دارد؛ زیرا روش‌های عروسکی کاشت مو سال‌هاست که منسوخ شده‌اند و اکنون تنها از روش‌های مدرن همراه با تجهیزات پیشرفته کاشت استفاده می‌شود. بنابراین نوع استخراج گرافت‌های مو تاثیر چندانی بر نتیجه نهایی نخواهد داشت، بلکه مهارت پزشک در جداسازی گرافت‌ها و تهیه گرافت‌های تک فولیکولی، مهم‌ترین فاکتور است. البته تکنیک‌های FUE و Sapphire FUE به دلیل استفاده از برش‌های بسیار ظریف برای کاشت گرافت‌های مو می‌توانند بهترین انتخاب‌ برای داشتن کاشت موی طبیعی باشند.

خط رویش طبیعی در کاشت مو

خط رویش طبیعی در کاشت مو

کاشت مو معمولا مبتنی بر تکنیک‌های FUT و FUE هستند، سایر روش‌ها زیرمجموعه‌ای از این تکنیک‌ها می‌باشند. پزشک می‌تواند با استخراج و کاشت گرافت‌های مو، خط رویش طبیعی مو در مواردی که به دلیل طاسی و ریزش مو این خط عقب رفته یا به هر دلیل دیگری برای فرد مطلوب نیست را ترمیم کند. در ادامه روش‌های مختلف کاشت مو برای ترمیم خط رویش طبیعی را بررسی و مزایای هر کدام معرفی می‌شوند:

کاشت مو به روش FUT

FUT نتایج خوبی در رسیدن به خط رویش طبیعی مو نشان می‌دهد؛ در این روش پزشک گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت مو را به صورت نواری از نواحی پشت گوش یا بالای خط گردن استخراج می‌کند. در ادامه، گرافت‌ها به فولیکول‌های حاوی تارهای مو تفکیک شده و بافت و اجزای اضافی چسبیده به فولیکول از آن جدا می‌شوند. در انتها فولیکول‌های تفکیک شده در نواحی طاس و کم‌پشت مو کاشته می‌شوند. به دلیل نواری برداشتن گرافت‌های مو در این روش، جای زخم بیشتر دیده شده و روند بهبودی طولانی‌تر است.

کاشت مو به روش FUT از قدیمی‌ترین تکنیک‌ها است، مزایا ترمیم خط رویش طبیعی مو به روش FUT عبارتند از:

 • هزینه ارزان‌تر
 • سرعت استخراج، تفکیک و کاشت فولیکول بالاتر
 • تجهیزات ساده‌تر
 • قابل استفاده برای افراد با طاسی زیاد و گسترده
 • ماندگاری دائم و همیشگی

کاشت مو به روش FUE

پزشک برای ترمیم خط رویش طبیعی مو با این روش از تجهیزات مختلفی برای استخراج گرافت‌های مو استفاده می‌کند. برخلاف روش FUT، گرافت‌ها به صورت نقطه‌ای استخراج شده و پس از آماده‌سازی در ناحیه طاس و کم‌پشت سر کاشته می‌شوند.

اگرچه کاشت مو FUE نسبت به روش FUT گران‌تر است اما به دلیل باقی نماندن اسکار و حذف عوارض جانبی ناشی از استخراج نواری گرافت‌های مو بسیار محبوب است. همچنین انواع روش‌های FUE با بهینه‌تر کردن پروسه درمان، احتمال بروز عوارض را به حداقل رسانده و نتایج بهتری ارائه می‌دهند. سایر مزایای ترمیم خط رویش طبیعی مو با روش FUE عبارتند از:

 • حذف ایجاد اسکار و احتمال بروز زخم کلوئیدی
 • درد کمتر
 • نتایج طبیعی‌تر
 • احتمال عفونت کمتر
 • نقاهت کوتاه‌تر
 • سرعت فرآیند بالاتر
 • استفاده از تجهیزات پیشرفته‌تر

کاشت مو ترکیبی

برای انجام کاشت مو ترکیبی از ادغام FUT و FUE با هم برای برطرف کردن مشکل طاسی و کم‌پشتی موها استفاده می‌شود. تکنیک ترکیبی با گرد هم آوردن مزایای هر دو تکنیک می‌تواند فرد را به بهترین نتیجه از کاشت مو برساند. در این روش گرافت‌های اهداکننده به صورت نواری از پشت سر یا پشت گوش و یا به صورت نقطه‌ای از نواحی مانند ریش، سینه و… استخراج شده و پس از آماده‌سازی در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شود.

نکته: سایر تکنیک‌های رایج برای کاشت مو مانند SUT، Super FUE، DHI، sapphire FUE، BHT، میکروگرافت و ARTAS زیرمجموعه‌ای از کاشت مو به روش FUE هستند. تنها تفاوت این تکنیک‌ها در ابزار و تجهیزات مورد استفاده برای استخراج، کاشت گرافت و فولیکول‌های مو است.

سخن آخر

خط رویش طبیعی مو در افراد مختلف باتوجه به جنسیت، قومیت و نژاد، ژنتیک و … متفاوت است. بنابراین هنگام کاشت مو، پزشک بایستی با درنظر گرفتن این فاکتورها و بررسی تناسب طلایی صورت بیمار، یک خط رویش طبیعی طراحی نماید تا در پس از کاشت بهترین نتیجه حاصل شود. در صورتی که به دنبال داشتن یک خط رویش طبیعی هستید حتما به پزشک ماهر و باتجربه مراجعه کنید و به دنبال یک کلینیک با پیشرفته‌ترین تجهیزات باشید.

سوالات متداول

آیا خط رویش طبیعی مو در مردان و زنان به یک شکل است؟

خیر، معمولا خط رویش طبیعی مو در مردان به صورت زاویه‌دار و برای زنان صاف است.

آیا سن و جنسیت در طراحی خط رویش طبیعی مو تاثیر دارد؟

بله، برای طراحی خط رویش طبیعی باید حتما به سن و جنسیت متقاضی توجه شود، زیرا در صورتی که برای یک فرد ۵۰ ساله خط رویشی مشابه با یک فرد ۲۰ سال طراحی شود، حالت مو و خط رویش آن غیر طبیعی خواهد شد.

آیا می‌توان خط رویش غیرطبیعی را ریمو کرد و خط رویش جدیدی کاشت نمود؟

بله متخصصان ما با بررسی شرایط شما تلاش می‌کنند تا خط رویش قدیمی را ریمو نموده و خط رویش جدید مطابق با استانداردهای صورت و چهره شما طراحی نمایند.

محل قرارگیری خط رویش طبیعی مو در زنان و مردان کجاست؟

خط موی طبیعی زنان تقریباً ۵.۵ سانتی‌متر و برای مردان، خط مو تقریباً ۷.۵ سانتی‌متر بالاتر از وسط ابروها قرار دارد.

آیا خط رویش طبیعی مو در نژادهای مختلف متفاوت است؟

بله، به طور کلی خط رویش طبیعی مو مردم شمال اروپا بالاتر از مردم مدیترانه و خاورمیانه است. برای انجام کاشت مو باید این نکته را نیز مدنظر داشت.

تعداد گرافت‌ها در خط رویش طبیعی مو باید چقدر باشد؟

برای طبیعی دیده شدن نتایج کاشت باید روی جلویی‌ترین موهای خط رویش مو با استفاده از گرافت‌های ۱ فولیکولی کاشت شود و با نزدیک‌تر شدن به قسمت‌های میانی سر، تعداد گرافت‌ها دانه دانه افزایش یابند.

آیا خط رویش جدید مطابق خط رویش سابق من طراحی خواهد شد؟

این مورد بسته به نظر پزشک و بررسی‌های انجام شده توسط آنان خواهد داشت. اما می‎توانید در جلسه مشاوره یک عکس از خط رویش قدیمی خود در اختیار داشته باشید و آن را به پزشک خود نشان دهید.

آیا می‌توان خط رویش طبیعی مو را پایین آورد؟

پایین آوردن و تغییر دادن خط رویش طبیعی تنها با نظر پزشک انجام خواهد شد، زیرا ممکن است در صورت پایین آوردن خط رویش مو، حالت موها غیرطبیعی و عروسکی شود، بنابراین این مورد برای همه قابل انجام نیست.

فهرست مطالب
پیمایش به بالا
مشاوره رایگان