عوارض کاشت ابرو و تأثیر انتخاب کلینیک معتبر بر آن‌ها

[rank_math_breadcrumb]
عوارض کاشت ابرو

کاشت ابرو تنها روش برای ترمیم دائمی ابروها و بازیابی ابروهایی پرپشت و خوش‌فرم با خواب طبیعی است. در طول یک قرنی که از زمان نخستین کاشت ابرو می‌گذرد، تکنیک‌ها و وسایل کاشت ابرو پیوسته پیشرفت کرده است تا این روش زیبایی ـ ترمیمی امروزه به راهکاری مطمئن و ایمن تبدیل شود. البته شرط موفقیت و ایمنی کاشت ابرو مانند هر جراحی دیگری انجام شدن توسط متخصص باتجربه و در شرایط استاندارد است. بی‌تجربگی تکنیسین کاشت ابرو و ناآشنا بودن با تکنیک‌های نوین، مجهز نبودن کلینیک و ضدعفونی نکردن وسایل از جمله عواملی است که زمینه‌ساز بروز عوارضی مانند عفونت و نرسیدن به نتیجۀ دلخواه می‌شود.

کاشت ابرو چه عوارضی دارد؟

کاشت ابرو چه عوارضی دارد؟

کاشت ابرو روشی ایمن با عوارض انگشت‌شمار است که اکثر آن‌ها نیز خفیف و موقتی هستند. البته کاشت ابرو در کلینیک‌های نامعتبر احتمال بروز عوارض و شدت آن‌ها را افزایش می‌دهد. به‌علاوه از آن‌جا که کاشت ابرو یک عمل زیبایی است، عوارض احتمالی می‌تواند جنبۀ روان‌شناختی نیز داشته باشد. خوشبختانه اکثر این عوارض قابل‌پیشگیری هستند و آشنایی متخصصین با دلایل بروز عوارض و تکنیک‌های جلوگیری از آن‌ها احتمال بروز عوارض را به صفر نزدیک می‌کند.

در این بخش با مهم‌ترین عوارض کاشت ابرو و دلایل بروز آن‌ها آشنا می‌شوید. همچنین در ادامه توضیح می‌دهیم که در کلینیک ثمر چه راهکارهایی را برای پیشگیری از بروز این عوارض به کار می‌بریم.

عوارض کاشت ابرودرصد شیوع
درد شدیدبسیار نادر
ورم شدیدبسیار نادر
خونریزی شدیدبسیار نادر
از بین رفتن فولیکول‌ها و کم‌پشت شدن ابروهاکمتر از ۱۰ درصد
رویش ابرو در جهت نامناسب۱۰ تا ۱۵ درصد
عفونتکمتر از یک درصد
فولیکولیتنادر
باقی ماندن جای زخم قابل‌توجهنادر
نارضایتی از نتیجۀ کاشت ابرو و نیاز به جراحی ترمیمیکمتر از ۵ درصد

درد

از آن‌جا که کاشت ابرو تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بعید است دردی را در طول کاشت احساس کنید. درد پس از کاشت نیز که حداکثر یک تا دو هفته طول می‌کشد، خفیف است و با مصرف مسکن‌های تجویز‌شده و رعایت چند توصیه به راحتی برطرف می‌شود.

استخراج فولیکول‌ها با پانچ یا جدا کردن نوار باریک حاوی فولیکول‌ها از ناحیۀ اهدا و ایجاد شکاف‌های متعدد برای کاشت گرافت‌ها عمل‌هایی هستند که بدون اعمال بی‌حسی مناسب می‌توانند دردناک باشند. عامل‌های زیر نقش مهمی در کنترل درد کاشت ابرو دارند:

 • توجه به مدت زمان اثر داروی بی‌حسی: تکنیسین باید از زمان اثر کردن داروی بی‌حسی و مدت زمان استمرار اثر آن آگاهی داشته باشد. کاشت را پس از بی‌حسی کامل شروع کند و در صورت لزوم بی‌حسی را تجدید کند.
 • تکنیک و تجهیزات: استفاده از تکنیک‌های منسوخ و تجهیزات نامناسب مانند پانچ‌های قدیمی و سوزن‌های ضخیم درد کاشت ابرو را افزایش می‌دهد.
 • شرایط زیباجویان و آموزش دادن به آنان: کنترل نکردن استرس و اضطراب زیباجویان آستانۀ تحمل درد آنان را کاهش می‌دهد. به‌علاوه آگاهی مراجعین از مراقبت‌های پس از کاشت و زمان مصرف و نوع مناسب مسکن از درد پس از کاشت جلوگیری می‌کند.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم؟

کلینیک ثمر

ما در کلینیک کاشت ابروی ثمر تأکید ویژه‌ای بر کنترل درد داریم و کاشت ابرو را با توجه به نکته‌های زیر بدون د‌رد انجام می‌دهیم:

 • استفاده از کرم‌ بی‌حسی قبل از تزریق: باید ابتدا کرم بی‌حسی روی پوست زده شده و سپس داروی بی‌حسی تزریق شود تا حتی این تزریق هم باعث ناراحتی زیباجو نشود.
 • اطمینان از اثر کردن داروی بی‌حسی: متخصصان ماهر هرگز کاشت ابرو را پیش از اثر کردن داروی بی‌حسی شروع نمی‌کنند، در طول کاشت پیوسته از زیباجو بازخورد می‌گیرند و بی‌حسی را در صورت لزوم تمدید می‌کنند تا او هیچ دردی را حس نکند.
 • استفاده از تکنیک‌های مناسب: تکنیک‌هایی مانند گرم کردن داروی بی‌حسی و روش تزریق مناسب نیز درد را به حداقل می‌رسانند.
 • استفاده از وسایل باکیفیت: با استفاده از سوزن‌های ظریف و پانچ باکیفیت و با تکیه بر همکاری تکنیسین‌های ماهر و باتجربه می‌توان کاشت ابرو را به سرعت و با کمترین آسیب ممکن به بافت‌های اطراف انجام داد.
 • انتخاب بهترین روش کاشت: کاشت ابرو در کلینیک‌های معتبر عموماً با جدیدترین تکنیک‌های FUE انجام می‌شود، چون درد ناشی از تکنیک FUT به دلیل جدا کردن نوار مو از ناحیۀ اهدا کمی بیشتر است.
 • توصیۀ داروی مسکن مناسب: بایستی پیش از ترک کلینیک مصرف مسکن‌های مناسبی مانند استامینوفن به زیباجویان توصیه ‌شود تا در خانه نیز دچار درد نشوند.

تورم

تورم پیشانی و ابرو یکی از پدیده‌های اجتناب‌ناپذیر کاشت ابرو، به‌ویژه در دو تا شش روز پس از کاشت است. اما ورم در موارد نادر چنان شدید می‌شود که باز کردن چشم‌ها غیرممکن می‌شود. البته این ورم موقتی است و به تدریج کمتر می‌شود.

آسیب اجتناب‌ناپذیر ناشی از ایجاد شکاف برای کاشت گرافت‌ها گشاد شدن رگ‌ها و افزایش خون‌رسانی را برای ترمیم زخم‌ها به دنبال دارد. این فرآیند در کوتاه‌مدت باعث ورم می‌شود. اما ورم شدید و مستمر می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 • رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در کلینیک: چنانچه اصول بهداشتی در کلینیک رعایت نشود، احتمال بروز عفونت و در نتیجه درد و ورم وجود دارد.
 • تزریق بیش از حد داروی بی‌حسی: انباشته شدن مایع در ابرو پس از کاشت یکی از دلایل ورم شدید است.
 • ظرافت نداشتن در کاشت: بعضی تکنیسین‌ها شکاف‌های عمیق‌تر یا بزرگ‌تری ایجاد می‌کنند یا برای استخراج فولیکول‌ها از پانچ بزرگ و نامناسب استفاده می‌کنند. در نتیجه بافت آسیب بیشتری می‌بیند و ورم شدیدی پس از کاشت ایجاد می‌شود.
 • جای‌گذاری نامناسب گرافت‌ها: کاشت گرافت‌ها با فاصلۀ بسیار کم از یکدیگر یا قرار دادن آن‌ها در شیارهای بسیار تنگ موجب می‌شود فشار بیشتری به بافت‌های اطراف وارد شود. در نتیجه ورم پس از کاشت بیشتر از حد معمول می‌شود.
 • مسلط نبودن بر تکنیک کاشت و دستکاری فولیکول‌ها: تکنیسین‌های بی‌تجربه بر روش استفاده از ایمپلنتر تسلط ندارند و به ریشۀ فولیکول‌ها آسیب می‌زنند. این آسیب‌دیدگی التهاب و ورم پس از کاشت را بیشتر می‌کند.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم؟

کلینیک ثمر

توجه به نکات زیر موجب می‌شود تا پس از کاشت ابرو در کلینیک ثمر دچار ورم شدید نشوید:

 • تزریق به اندازۀ داروی بی‌حسی: متخصصان ماهر داروی بی‌حسی را به اندازه تزریق می‌کنند تا انباشته شدن مایعات پس از کاشت باعث ورم شدید نشود.
 • رعایت پروتکل‌های بهداشتی: ضدعفونی کردن تمام وسایل و تجهیزات و رعایت استانداردهای بهداشتی از بروز عفونت و ورم پس از کاشت جلوگیری می‌کند.
 • ظرافت و دقت در کاشت: تکنیسین‌های باتجربه شکاف‌های بیش از حد عمیق یا بزرگ ایجاد نمی‌کنند و کمترین آسیب را به بافت می‌زنند. در نتیجه التهاب و ورم پس از کاشت کمتر می‌شود.
 • جای‌گذاری مناسب گرافت‌ها: کاشت فولیکول‌ها با فاصلۀ بهینه از هم انجام می‌شود تا ضمن حفظ تراکم از وارد شدن فشار به بافت‌ها جلوگیری شود.
 • آسیب نزدن به فولیکول‌ها در زمان کاشت: فولیکول‌ها با قلم ایمپلنتر مناسب و بدون لمس ریشه کاشته می‌شوند تا آسیب نبینند.
 • آموزش دادن به زیباجویان: لازم است توصیه‌های مربوط به مراقبت پس از کاشت و جلوگیری از ورم پیش از ترک کلینیک به زیباجویان اعلام شود. این توصیه‌ها شامل بستن هدبند، بالا نگه داشتن سر، استفاده از کیسۀ یخ، نوشیدن آب فراوان و … می‌شود.

خونریزی

خونریزی بعد از کاشت ابرو

امکان خونریزی خفیف ناحیۀ اهدا در زمان کاشت ابرو و تا چند روز پس از آن وجود دارد. خونریزی در محل پیوند فولیکول‌ها در ابرو در روز کاشت عادی است، اما پس از گذشت یک روز نباید در محل کاشت خونریزی داشته باشید. خونریزی ابروها یک روز پس از کاشت می‌تواند علامت جدا شدن گرافت‌ها باشد. خونریزی شدید در موارد نادر باعث خون‌مردگی و کبودی پلک‌ها می‌شود.

روش استخراج فولیکول‌ها اثر مهمی بر میزان خونریزی دارد؛ خونریزی ناحیۀ اهدا در روش FUT به دلیل جدا کردن یک باریکه، طبعاً بیشتر از استخراج واحدهای فولیکولی با پانچ است. از سوی دیگر مهارت تکنیسین در استخراج فولیکول‌ها، ایجاد شکاف‌ها و آسیب نزدن به رگ‌ها نیز برای جلوگیری از خونریزی شدید مهم است. راهنمایی نکردن زیباجویان دربارۀ لزوم مصرف داروها و مکمل‌های رقیق‌کنندۀ خون و مراقبت‌های پس از کاشت نیز می‌تواند منجر به خونریزی شدید شود.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم؟

کلینیک ثمر

ما در کلینیک ثمر برای آن که خطر خونریزی را به حداقل برسانیم از جلسۀ مشاورۀ پیش از کاشت تا مراقبت پس از کاشت به نکته‌های مختلفی توجه می‌کنیم و آموزش‌های لازم را به شما می‌دهیم:

 • آمادگی پیش از کاشت: صرف نظر از تکنیکی که برای کاشت ابرو به کار برده می‌شود، زیباجویان باید مصرف داروها و مکمل‌های رقیق‌کنندۀ خون مانند آسپرین و ویتامین E را از ۱۰ روز قبل از کاشت قطع کنند. همچنین سوابق پزشکی زیباجویان باید به دقت بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که به اختلال‌های خونریزی‌دهنده مبتلا نیستند.
 • در طول کاشت: استفاده از سوزن‌های ظریف و پانچ‌های باکیفیت آسیب به بافت‌ها و مویرگ‌ها و خونریزی را به حداقل می‌رساند. همچنین مهارت تکنیسین در ایجاد شکاف‌ها و استخراج فولیکول‌ها با تکنیک‌های پیشرفته خونریزی را کاهش می‌دهد. انجام دادن کاشت در حالت نشسته یا نیمه‌خوابیده نیز خونریزی را کمتر می‌کند.
 • مراقبت پس از کاشت: محافظت از ابروها پس از کاشت، به‌ویژه در هفتۀ اول برای جلوگیری از خونریزی بسیار مهم است. به همین دلیل لازم است توصیه‌های لازم به زیباجویان داده شود. برای مثال از آنان خواسته می‌شود که روی شکم نخوابند، به مدت یک هفته فعالیت‌های بدنی سنگین انجام ندهند و رویۀ روی زخم‌ها را دستکاری نکنند.

از بین رفتن فولیکول‌ها و پر‌پشت نشدن ابروها

نرخ بقای فولیکول‌ها در یک کاشت ابروی موفق بیش از ۹۰ درصد است (منبع). البته ۱۰ تا ۱۴ روز پس از کاشت مو و ابرو نیمی از موهای روییده طی فرآیندی به نام شوک ریزش مو می‌ریزد. اما این ریزش به معنای از بین رفتن فولیکول‌ها نیست و موهای جدید دوباره رشد خواهند کرد.

تثبیت فولیکول‌ها حدود ده روز طول می‌کشد، به همین دلیل مراقبت از ابروها و جلوگیری از وارد شدن ضربه و فشار به ابروها در این مدت بسیار مهم است. علاوه بر آسیب‌های تصادفی عواملی مانند مهارت نداشتن تکنیسین، استفاده نکردن از فولیکول‌های سالم و باکیفیت و کافی نبودن مراقبت‌های پس از کاشت احتمال از بین رفتن فولیکول‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین استفاده از گرافت‌های مصنوعی با افزایش خطر پس زدن همراه است. گاهی اوقات نیز متخصص بی‌تجربه علت اصلی کم‌پشتی ابروها، برای مثال آلوپسی آره‌ آتا یا لیکن پلانوپیلاریس را به درستی تشخیص نمی‌دهد و این علت در نهایت موجب ریزش ابروی کاشته‌شده می‌شود. عوارضی مانند عفونت و خونریزی نیز سلامت و ثبات فولیکول‌ها را به خطر می‌اندازند و در نهایت ابروها متراکم و پرپشت نمی‌شوند.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم ؟

کلینیک ثمر

ویژگی‌های زیر موجب می‌شوند که نرخ بقای فولیکول‌های کاشته‌شده در کلینیک ثمر به حداکثر برسد:

 • کاشت سریع و ماهرانه: هر چه فولیکول‌ها مدت زمان کمتری خارج از بدن باقی بمانند، نرخ بقای آن‌ها بیشتر می‌شود. آسیب ندیدن فولیکول‌ها در زمان کاشت نیز بسیار مهم است. متخصصان ماهر فولیکول‌ها را بدون لمس کردن ریشه با فورسپس جای‌گذاری می‌کنند تا هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نشود.
 • نگهداری فولیکول‌ها در شرایط مناسب: فولیکول‌های استخراج‌شده در دمای ۴ تا ۸ درجه و در محلول آب و نمک نگهداری می‌شوند تا در خارج بدن نیز در محیط مناسبی باشند و سالم بمانند.
 • کاشت فولیکول‌ها در عمق و زاویۀ مناسب: عمق و زاویۀ مناسب کاشت فولیکول‌ها به تثبیت سریع‌تر آن‌ها پس از کاشت کمک می‌کند.

عامل مهم دیگری که حفظ فولیکول‌های کاشته‌شده را در کلینیک ثمر تضمین می‌کند، این است که ما تا یک سال پس از کاشت ابرو همراه شما هستیم و پیگیری‌های مستمری را انجام می‌دهیم. همچنین درمان‌های تکمیلی مؤثری مانند تزریق پی آر پی و مزوتراپی را در صورت لزوم برای تقویت موهای کاشته‌شده توصیه می‌کنیم.

سیخ شدن ابروها و رویش در جهت نامناسب

سیخ شدن ابروها و رویش در جهت نامناسب

۱۰ تا ۱۵ درصد فولیکول‌ها در جهت اشتباه رشد می‌کنند، البته انتظار می‌رود جهت رویش ابروهای جدید پس از مدتی با ابروهای قدیمی هماهنگ شود (منبع). همچنین اشتباه در کاشت فولیکول‌ها نیز موجب سیخ شدن ابروها بعد از کاشت می‌شود وظاهری غیرعادی به ابروها می‌دهد.

مهم‌ترین دلایل سیخ شدن ابروها بعد از کاشت بی‌تجربگی تکنیسین در کاشت ابرو و جای‌گذاری نکردن گرافت‌ها به صورت افقی و با زاویۀ بسیار کم نسبت به پوست است. آشنایی نداشتن با ساختار ابروها و رعایت نکردن انحنای طبیعی ابروها، انتخاب موهای نامناسب و استفاده نکردن از گرافت‌های تکی نیز می‌تواند باعث رویش موهای ابروها در جهت نامناسب شود.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم؟

کلینیک ثمر

استفاده از سوزن‌های ظریف و قلم ایمپلنتر مناسب دقت در کاشت را به حداکثر می‌رساند. انتخاب بانک موی مناسب با در نظر گرفتن جعد و جهت رویش قابل‌پیش‌بینی موها در آینده نیز خواب طبیعی ابروهای کاشته‌شده را تضمین می‌کند. برای خواب کاملاً نچرال ابروها به زیباجویان توصیه می‌شود که ابروها را یک هفته پس از کاشت با روغن نارگیل یا وازلین در جهت مناسب ماساژ بدهند.

عفونت

عفونت از جمله عوارض نادر کاشت ابرو است و در کمتر از یک درصد موارد مشاهده می‌شود (منبع). با این حال کاشت ابرو در کلینیک‌های نامعتبری که استانداردهای بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و مراقبت نکردن از زخم‌ها پس از کاشت، احتمال عفونت و ابتلا به عوارضی مانند فولیکولیت را افزایش می‌دهد. ورم، ترشح چرک، سرخ شدن پوست، خارش و درد از علائم عفونت پس از کاشت ابرو است.

عفونت زمانی ایجاد می‌شود که میکروب‌ یا نوعی عامل بیماری‌زا در زمان جراحی کاشت ابرو یا در زمان ترمیم شدن زخم‌ها وارد بدن شود. ابتلا به بیماری‌های تضعیف‌کنندۀ سیستم ایمنی نیز خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد. ضدعفونی نکردن وسایل و تجهیزات و آموزش ندادن مراقبت‌های پس از کاشت به زیباجویان رایج‌ترین دلایل عفونت بعد از کاشت ابرو هستند.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم؟

کلینیک ثمر

بهترین راهکار برای پیشگیری از عفونت رعایت کردن اصول بهداشتی و ضدعفونی کردن تمام وسایل مربوط به کاشت ابرو است. برای ضدعفونی کردن وسایل از دستگاه اتوکلاو، محلول‌های شیمیایی یا بخار آب استفاده می‌شود. همچنین به زیباجویان توصیه می‌شود که دستورهای مربوط به مراقبت از زخم را پس از کاشت به دقت رعایت کنند، رویۀ زخم را دستکاری نکنند و داروهای تجویزشده را طبق دستور مصرف نمایند تا دچار عفونت نشوند.

فولیکولیت

فولیکولیت بعد از کاشت ابرو

فولیکولیت یکی از عوارض نادر کاشت ابرو است که معمولاً یک ماه پس از کاشت ایجاد می‌شود و بالغ بر ۶ ماه طول می‌کشد. فولیکولیت نوعی عفونت باکتریایی است که باعث التهاب فولیکول‌ها می‌شود. در موارد خفیف فقط جوش‌هایی قرمزرنگ ایجاد می‌شود. اما موارد شدیدتر فولیکولیت با ریزش ابروهای کاشته‌شده همراه است.

عفونت‌های باکتریایی یا قارچی و تحریک یا التهاب فولیکول‌ها از مهم‌ترین دلایل ابتلا به فولیکولیت پس از کاشت ابرو هستند. اتفاقاتی که در زمان کاشت ابرو در کلینیک‌های نامعتبر رخ می‌دهد و بی‌توجهی پس از کاشت علل ایجاد فولیکولیت هستند:

 • رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در زمان کاشت: ضدعفونی نبودن وسایل و نگهداری فولیکول‌ها در شرایط نامناسب زمینه‌ساز ابتلا به فولیکولیت می‌شود.
 • تشخیص ندادن عارضه‌های پوستی قبل از کاشت: ابتلا به آکنه، درماتیت و اگزما در زمان کاشت ابرو علت ابتلا به فولیکولیت پس از کاشت می‌شود.
 • اشتباه در جداسازی و جای‌گذاری گرافت‌ها: اگر متخصص باتجربه نباشد و برش‌هایی بیش از حد عمیق یا بزرگ را ایجاد کند یا گرافت‌ها را در عمق مناسب جای‌گذاری نکند، احتمال ابتلا به فولیکولیت افزایش می‌یابد.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم؟

کلینیک ثمر

ما در کلینیک ثمر با رعایت بهداشت و آموزش زیباجویان احتمال بروز فولیکولیت را پس از کاشت ابرو به حداقل می‌رسانیم. مهم‌ترین راهکارهای ما برای پیشگیری از فولیکولیت عبارت هستند از:

 • تجویز داروهای لازم: متخصصان آنتی‌بیوتیک و شویندۀ آنتی‌باکتریال مناسب را تجویز می‌کنند.
 • درمان عارضه‌های پوستی پیش از کاشت: متخصصان وضعیت پوست سر و ابرو را به دقت ارزیابی می‌کنند و کاشت ابرو را در صورت وجود عارضه‌ای خاص تا زمان درمان آن به تأخیر می‌اندازند.
 • کاشت و استخراج ماهرانه: تکنیسین‌ها برش‌ها را در اندازۀ لازم ایجاد می‌کنند، فولیکول‌ها را با دقت در زیر میکروسکوپ جداسازی و یک‌به‌یک در عمق مناسب جای‌گذاری می‌کنند.
 • کاشت با تراکم مناسب: کاشت با تراکم بیش از حد باعث می‌شود غدد چربی زیادی همراه با گرافت‌ها منتقل شود. افزایش تعداد غدد چربی و تولید چربی بیش از حد زمینه‌ساز ابتلا به فولیکولیت می‌شوند (منبع).

باقی ماندن جای زخم

هنگام کاشت ابرو در دو ناحیۀ اهداکننده و گیرنده زخم‌هایی ایجاد می‌شود. جای زخم ناحیۀ اهدا در صورت استفاده از روش FUT نوار باریکی خواهد بود که معمولاً زیر موها به خوبی مخفی می‌شود. چنانچه استخراج فولیکول‌ها به روش FUE و با پانچ مناسب انجام شود، جای زخم قابل‌توجهی در ناحیۀ اهدا باقی نخواهد ماند. شکاف‌های ایجادشده برای کاشت فولیکول‌ها در ابرو نیز معمولاً بسیار کوچک است و هیچ جای زخمی باقی نمی‌ماند.

مهم‌ترین علت باقی ماندن جای زخم مهارت نداشتن تکنیسین کاشت ابرو است که باعث می‌شود گاهی جای زخم‌های نقطه‌ای مانند دانه‌های آبله مرغان روی صورت باقی بماند. همچنین در صورت شدید بودن التهاب و عمیق بودن عفونت نیز احتمال باقی ماندن جای زخم وجود دارد.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم؟

کلینیک ثمر

با توجه به این که برای کاشت ابرو تعداد گرافت‌های بسیار زیادی لازم نیست، کاشت ابرو عموماً به روش FUE انجام می‌شود تا جای زخم بزرگی روی ناحیۀ اهدا باقی نماند. جای زخم ناشی از استخراج فولیکول‌ها با پانچ، نقطه‌های سفید بسیار ریزی است که اصلاً دیده نمی‌شود. حتی اگر استخراج فولیکول‌ها به روش FUT انجام شود، متخصصان برش را در محلی دور از دید ایجاد می‌کنند و به گونه‌ای بخیه می‌زنند که جای زخم قابل‌توجهی در اثر کشیده شدن پوست باقی نماند.

نارضایتی از نتیجۀ کاشت ابرو

چون ابروهای دلخواه هر زیباجو به صورت سفارشی‌ و مطابق با فرم صورت وی طراحی می‌شود، بیش از ۹۵ درصد زیباجویان از نتیجۀ کاشت ابرو رضایت دارند (منبع). با توجه به این که نرخ بقای گرافت‌ها در بازۀ شش‌ماهه بیش از ۹۸ درصد است، چنانچه کاشت ابرو توسط متخصص باتجربه انجام شود، در نهایت ابروهایی با تراکم و فرم دلخواه و خواب طبیعی به دست می‌آید (منبع).

عوامل مختلفی باعث می‌شود که زیباجویان از نتیجۀ نهایی کاشت ابرو رضایت نداشته باشند. جلسۀ مشاوره در بعضی کلینیک‌ها جدی گرفته نمی‌شود و به متقاضیان فرصت داده نمی‌شود تا خواسته‌های خود را توضیح بدهند. بالا بودن سطح توقع، داشتن انتظاری غیرمنطقی از نتیجۀ کاشت، طراحی نکردن ابرو با توجه به خواستۀ زیباجو و فرم صورت وی و مهارت نداشتن در پیاده کردن طرح موردنظر موجب می‌شود که نتیجۀ نهایی هیچ شباهتی با تصور زیباجو نداشته باشد.

چگونه از آن پیشگیری می‌کنیم؟

کلینیک ثمر

کاشت ابرو در کلینیک ثمر با جلسۀ مشاورۀ رایگان شروع می‌شود. متخصصان ما از شما می‌خواهند که عکسی از ابروی موردنظر یا یکی از عکس‌های قدیمی خود را نشان بدهید و فرم و پرپشتی ابروی دلخواه خود را توصیف کنید. سپس وضعیت بانک مو، پوست و ابروها را به دقت بررسی می‌کنند تا مناسب بودن کاشت ابرو و امکان دستیابی به نتیجۀ مطلوب را ارزیابی کنند. سپس محدودیت‌های کاشت ابرو با توجه به شرایط موجود توضیح داده می‌شود تا انتظاری منطقی از نتیجۀ کاشت در شما شکل بگیرد. همچنین عکس‌های قبل و بعد مراجعین پیشین کلینیک به شما نشان داده می‌شود تا تصور درستی از نتیجۀ کاشت پیدا کنید. در مرحلۀ بعد طرح مناسب ابرو با مشارکت خود شما به دقت طراحی می‌شود. در نهایت متخصصان ماهر کلینیک ثمر فولیکول‌ها را یک‌به‌یک با ظرافت جای‌گذاری می‌کنند تا ابرو طبق طرح تهیه‌شده خلق شود.

حرفه‌ای‌ها چه مواردی را در کاشت ابرو در نظر می‌گیرند؟

عامل مهمکلینیک معتبرکلینیک نامعتبر
مشاورهکمک به شکل‌گیری تصوری منطقی از نتیجۀ کاشتراهنمایی نکردن زیباجویان دربارۀ نتیجۀ نهایی
ارزیابی شرایط زیباجویانبررسی سوابق پزشکی و ارزیابی ناحیۀ اهدا و ابروهابی‌توجهی به سوابق پزشکی و سلامت ناحیه‌های اهدا و گیرنده
همکاری با تکنیسین‌های باتجربهکاشت ابروی مطلوب و بدون عوارض به دلیل تجربه و مهارت متخصصینافزایش احتمال بروز عوارض و دلخواه نبودن شکل ابرو به دلیل بی‌تجربگی
استفاده از تجهیزات پیشرفتهافزایش دقت کاشت و کاهش عوارضآسیب دیدن فولیکول‌ها و نرسیدن به نتیجۀ دلخواه
رعایت اصول بهداشتیبه حداقل رسیدن خطر عفونتافزایش خطر عفونت
تست حساسیت داروی بی‌حسی جلوگیری از حساسیتمطمئن نشدن از حساسیت نداشتن به داروی بی‌حسی
توجه به جهت رویش تارهای ابروکاشت افقی ابروها در اکثر نقاطسیخ شدن ابروها
انتخاب بانک موی مناسبانتخاب گرافت‌های سالم و مناسباستفاده نکردن از گرافت‌های مناسب و باکیفیت
موی مصنوعیاستفاده نکردن از موی مصنوعی و استخراج گرافت‌ها از نقاط مناسب بدناستفاده از موی مصنوعی و افزایش خطر عفونت و پس زدن
نگهداری گرافت‌ها در شرایط مناسببه حداکثر رسیدن نرخ بقای گرافت‌هاکم‌پشت و نامتقارن شدن ابروها در اثر از بین رفتن بعضی فولیکول‌ها
دسته‌بندی گرافت‌هاکاشت گرافت‌ها با توجه به میزان نرمی و جعد در نقاط مناسبجداسازی نکردن گرافت‌ها و غیرطبیعی شدن ابروها
فاصلۀ بین گرافت‌هایک‌دست بودن ابروهایک‌دست نبودن تراکم ابروها
آموزش دادن به زیباجویانآموزش مراقبت‌های کامل پس از کاشتآموزش ندادن به زیباجویان و افزایش احتمال بروز عوارض
درمان‌های تکمیلیارائۀ درمان‌های تکمیلی برای حفظ و بهبود نتیجهتحت‌نظر نداشتن نتیجه پس از کاشت

موفقیت کاشت ابرو مستلزم توجه به تعداد فراوانی نکتۀ ظریف و حساس است. در حالی که در کلینیک‌های نامعتبر کاشت ابرو با بی‌توجهی و حتی نادیده گرفتن اصولی مانند تناسب ابرو با سن، جنسیت و فرم صورت انجام می‌شود، در کلینیک‌ ثمر به ده‌ها نکتۀ باریک‌تر از مو توجه می‌کنیم که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاوره

در کلینیک‌ ثمر عکس‌های قبل و بعد مراجعین پیشین را به متقاضیان کاشت ابرو نشان می‌دهیم تا با نمونۀ کار کلینیک آشنا شوند و انتظاری منطقی از کاشت ابرو پیدا کنند. همچنین عوارض احتمالی کاشت ابرو را برای زیباجویان توضیح می‌دهیم تا با آگاهی کامل برای کاشت ابرو اقدام کنند.

ارزیابی شرایط زیباجویان

سوابق پزشکی زیباجویان را به دقت بررسی می‌کنیم تا از مناسب بودن کاشت ابرو اطمینان حاصل کنیم. برای مثال در شرایطی که وضعیت اسکار هنوز تثبیت نشده است یا فرد به آلوپسی آره‌آتا یا عفونت فعال در محل کاشت مبتلا است، کاشت ابرو را انجام نمی‌دهیم. معاینات و آزمایش‌های لازم برای اطمینان از عدم‌ابتلا به دیابت، HIV، بالا نبودن فشار خون و … را نیز درخواست می‌کنیم تا از مناسب بودن شرایط متقاضی برای کاشت اطمینان کامل حاصل کنیم.

تست حساسیت داروی بی‌حسی

در کلینیک‌ ثمر برای آن که از حساسیت نداشتن زیباجویان به داروی بی‌حسی مطمئن شویم، ابتدا تست حساسیت به لیدوکائین را انجام می‌دهیم. همچنین داروهایی مانند تریامسینولون را نیز برای جلوگیری از ورم پس از کاشت ابرو به ترکیب داروی بی‌حسی اضافه می‌کنیم.

توجه به جهت رویش تارهای ابرو

جهت رویش موهای ابرو در سه بخش تاج، بدنه و دم یکسان نیست. موهای ابرو فقط در نزدیکی بینی رو به بالا رشد می‌کنند و در بقیۀ نقاط زاویه‌ای ۵ تا ۱۰ درجه با پوست دارند. به همین دلیل گرافت‌ها را در اکثر نقاط به صورت افقی جای‌گذاری می‌کنیم.

انتخاب ناحیۀ اهدای مناسب

فولیکول‌های لازم برای کاشت ابرو را معمولاً از پشت سر، پشت گوش و پشت گردن استخراج می‌کنیم. با توجه به این که ابروهای آقایان پرپشت‌تر است و احتمال ابتلای آنان به آلوپسی در آینده وجود دارد، متخصصان حرفه‌ای‌ ثمر برای کاشت ابروی آقایان از موهای پشت سر و پشت گوش استفاده می‌کنند. موهای ظریف پشت گردن و پشت گوش برای کاشت ابروی بانوان مناسب‌تر است.

استفاده نکردن از موی مصنوعی

چنانچه از موی مصنوعی برای کاشت ابرو استفاده شود، احتمال پس زدن موی مصنوعی و عفونت کردن ابرو بسیار بالا خواهد بود. به همین دلیل در کلینیک‌ ثمر از موی مصنوعی استفاده نمی‌کنیم و در صورت کم بودن بانک مو از موهای دیگر بخش‌های بدن مانند موهای پا و ریش برای پرپشت کردن ابروها بهره می‌گیریم.

استخراج گرافت‌های سالم و نگهداری آن‌ها در شرایط مناسب

در کلینیک ثمر گرافت‌های باکیفیت را با تجهیزات پیشرفته مانند پانچ‌های باکیفیت، با کمترین مقدار ممکن از بافت‌ اضافی جدا می‌کنیم. سپس گرافت‌ها را زیر میکروسکوپ بررسی و جداسازی می‌کنیم و گرافت‌های آسیب‌دیده را کنار می‌گذاریم. گرافت‌ها را به ترتیب زمان استخراج دسته‌بندی و برای جلوگیری از خشک شدن در محلول آب و نمک یا رینگر لاکتات ۴ تا ۸ درجه نگهداری می‌کنیم. دسته‌بندی گرافت‌ها و کاشت آن‌ها به ترتیب زمان استخراج و همچنین سرعت عمل متخصصان باتجربه مدت زمان بیرون بودن گرافت‌ها از بدن را به حداقل می‌رساند. به این ترتیب نرخ بقای گرافت‌ها را به حداکثر می‌رسانیم و از بروز عوارضی مانند عفونت جلوگیری می‌کنیم.

دسته‌بندی گرافت‌ها

گرافت‌ها را بر اساس میزان ضخامت و درجۀ زبری و نرمی جداسازی و هر کدام را در بخش مناسبی از ابرو جای‌گذاری می‌کنیم.

فاصلۀ بین کاشت گرافت‌ها

لازمۀ یک‌دست بودن ابروها و رسیدن به تراکم دلخواه در تمام نقاط این است که گرافت‌ها با فاصلۀ مناسب کاشته شوند. ما در کلینیک ثمر گرافت‌ها را با فاصلۀ ۱ تا ۵/۱ میلی‌متر از هم، با هم‌پوشانی اندک جای‌گذاری می‌کنیم.

آموزش دادن به زیباجویان

مراقبت‌های پس از کاشت ابرو برای حفظ نتیجه و سالم و ثابت نگه داشتن گرافت‌های کاشته‌شده بسیار مهم است. به همین دلیل دستورالعمل کاملی را دربارۀ مراقبت‌های پس از کاشت ابرو در اختیار مراجعین می‌گذاریم تا از بروز عوارض جلوگیری کنیم.

درمان‌های تکمیلی

کاشت ابرو در کلینیک‌ ثمر پس از اتمام جراحی به پایان نمی‌رسد. در کلینیک ثمر تا یک سال با زیباجویان در ارتباط هستیم، بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم و درمان‌های تکمیلی مانند تزریق پی آر پی و مزوتراپی را برای حفظ و بهبود نتیجۀ به‌دست‌آمده توصیه می‌کنیم.

آیا کاشت ابرو انجام بدهم؟

افزایش محبوبیت کاشت ابرو و ترند شدن ابروهای پرپشت موجب رشد قارچ‌گونۀ کلینیک‌های زیبایی برای کاشت ابرو شده است. فراوانی کلینیک‌های کاشت ابرو باعث می‌شود انتخاب یک کلینیک معتبر برای رسیدن به ابروهای دلخواه اهمیتی دوچندان پیدا کند. در میان انبوه کلینیک‌هایی که ادعای انجام بهترین کاشت ابرو را دارند، کلینیک کاشت تخصصی ابروی ثمر به دلیل برخورداری از ویژگی‌های زیر یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاشت ابرو است:

 • مشاورۀ رایگان
 • همکاری با متخصصان باتجربه و آموزش‌دیده در خارج از کشور
 • دارای شعبه‌ در شهرهای تهران، شیراز و سنندج
 • استفاده از میکروسکوپ‌های قوی برای جداسازی گرافت‌ها
 • مجهز به جدیدترین و باکیفیت‌ترین ایمپلنترها، پانچ‌ها و سایر تجهیزات
 • تماس مستمر تا یک سال پس از کاشت با زیباجویان و پیشنهاد درمان‌های تکمیلی در صورت لزوم

کاشت ابرو در کلینیک ثمر فرآیندی چندمرحله‌ای است که از مشاورۀ رایگان شروع می‌شود و تا یک سال پس از کاشت با ارائۀ درمان‌های تکمیلی و پیگیری‌های مستمر ادامه دارد. متخصصان ما در طول این فرآیند به ریزترین جزئیات توجه می‌کنند و تمام مراحل را با توجه به شرایط خاص هر زیباجو پیش می‌برند. نمونه کاشت‌های انجام‌شده در کلینیک ثمر بهترین گواه موفقیت این کلینیک در خلق ابروهایی خوش‌‎فرم و متقارن با خواب طبیعی است.

برای تماس با کلینیک ثمر و تعیین وقت مشاوره می‌توانید از طریق زیر اقدام کنید:

شماره تماس و واتساپ: ۰۹۱۲۲۴۸۰۳۱۳

اینستاگرام : @kasht_samar

برای اطلاع از ریز هزینه‌های کاشت ابرو و محاسبه هزینه کلی سال ۱۴۰۳ در کلینیک ثمر، اینجا کلیک کنید.

پرسش‌های متداول

کاشت ابرو روی تاتو احتمال بروز عوارض را افزایش می‌دهد؟

خیر، برخلاف تصور عموم کاشت ابرو روی تاتو نه تنها باعث بروز عوارض نمی‌شود، بلکه موجب بهبود نتایج نیز می‌شود. چون اگر از شکل تاتو رضایت داشته باشید، نیازی به طراحی مجدد ابرو نیست. به‌علاوه وجود تاتو ابروها را پرپشت‌تر نشان می‌دهد.

چه مدت پس از تاتو می‌توانم کاشت ابرو را انجام بدهم تا دچار عوارض نشوم؟

معمولاً حداقل باید سه ماه صبر کنید تا پوست پس از تاتو کاملاً بهبود پیدا کند و خطر عفونت از بین برود.

اگر تاتو را قبل از کاشت ابرو پاک کنم، احتمال بروز عوارض کمتر می‌شود؟

خیر، تاتو را به هیچ وجه پیش از کاشت ابرو پاک نکنید. چون این کار پوست را حساس می‌کند و احتمال عفونت را افزایش می‌دهد. اگر لازم بود تاتو را پس از کاشت پاک کنید.

آیا می‌توان کاشت ابرو را روی جای زخم انجام داد؟

بله، کاشت ابرو روشی مطمئن و مؤثر برای ترمیم ابروها پس از سوانحی مانند سوختگی است. یک متخصص مجرب می‌تواند کاشت ابروی موفقی را روی اسکار انجام بدهد. در صورت لزوم تست کوچکی بر روی جای زخم انجام می‌شود تا از موفقیت کاشت اطمینان حاصل شود.

آیا کاشت ابرو می‌تواند باعث افتادگی پلک شود؟

این اتفاق بسیار نادر است و در صورتی بروز می‌یابد که تکنیسین بی‌تجربه هنگام کاشت ابرو تصادفاً به عصب‌های کنترل‌کنندۀ پلک آسیب بزند.

آیا کاشت ابرو می‌تواند باعث نابینایی شود؟

خیر، کاشت ابرو اثری بر بینایی ندارد. اما در صورتی که کاشت ابرو توسط تکنیسین بی‌تجربه انجام شود، عوارض ناشی از آن مانند عفونت شدید می‌تواند باعث آسیب دیدن چشم شود. همچنین ورم بسیار شدید گاهی تا چند روز مانع از باز کردن کامل چشم می‌شود.

کاشت ابرو در دوران بارداری با عوارض بیشتری همراه است؟

کاشت ابرو در دوران بارداری انجام نمی‌شود، چون در این دوران نوسانات هورمونی و تغییرات دیگری در بدن مادر رخ می‌دهند که واکنش‌های ترمیم‌بخشی بدن را غیرقابل‌پیش‌بینی می‌کنند. به‌علاوه مادر در این دوران به درد حساس‌تر می‌شود و احتمال دارد داروی بی‌حسی و دیگر داروهای مورداستفاده در طول جراحی برای جنین مضر باشد.

کاشت ابرو در دوران شیردهی خطرناک است؟

توصیه می‌شود این عمل زیبایی را در دوران شیردهی انجام ندهید، چون استرس و اضطرابی که مادر تحمل می‌کند، می‌تواند بر کیفیت شیر اثر بگذارد. به‌علاوه اگرچه در کاشت ابرو از داروهای سیستمی استفاده نمی‌شود، بااین‌حال ممکن است دریافت داروهای بی‌حسی موضعی در دوران شیردهی اثر نامطلوبی بر شیر مادر داشته باشد.

کاشت ابرو در سنین بالاتر با عوارض بیشتری همراه است؟

کاشت ابرو سقف سنی ندارد و تمام افراد ۱۸ سال به بالا می‌توانند متقاضی این درمان زیبایی باشند. نکتۀ مهم این است که زیباجو از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشد.

چه افرادی نمی‌توانند کاشت ابرو انجام بدهند؟

افراد دارای عفونت فعال یا مبتلا به اختلال کندن مو (تریکوتیلومانیا) نمی‌توانند کاشت ابرو انجام بدهند.

رنگ موهای کاشته‌شده در ابرو تغییر می‌کند؟

خیر، موهای پیوندزده شده به ابروها ویژگی‌ها و رنگی را که در ناحیۀ اهدا داشتند، حفظ می‌کنند. به همین دلیل متخصصین باید سن زیباجویان را هنگام انتخاب فولیکول‌های اهدایی در نظر بگیرند تا نتیجۀ نهایی غیرعادی نشود.

چه مدت پس از کاشت ابرو می‌توانم از لنز استفاده کنم تا دچار عوارض نشوم؟

بهتر است لنزها را قبل از کاشت ابرو دربیاورید و تا ۴۸ ساعت پس از کاشت از آن‌ها استفاده نکنید.

چه مدت پس از کاشت ابرو می‌توانم عینک بزنم، تا دچار عوارض نشوم؟

عینک تا ۵ روز نباید با ابروها تماس داشته باشد، چون ممکن است باعث التهاب و جابه‌جایی فولیکول‌ها شود.

چه مدت پس از کاشت ابرو می‌توانم آرایش کنم تا دچار عوارض نشوم؟

توصیه می‌شود تا شش هفته پس از کاشت ابرو از لوازم آرایشی ابرو استفاده نکنید تا دچار عوارضی مانند عفونت نشوید. برای استفاده از دیگر لوازم آرایشی نیز باید دو هفته صبر کنید.

چه مدت بعد از کاشت ابرو می‌توانم ابروها را رنگ کنم؟

رنگ کردن ابروها شش هفته پس از کاشت مجاز است.

شستشوی ابروها را بعد از کاشت چطور باید انجام بدهم تا دچار عوارض نشوم؟

در اولین روز پس از کاشت ابرو، محلول سالین (سرم نمکی) رقیق را روی ابروها اسپری کنید. پس  از ۲۴ ساعت صورت را با شامپوی توصیه‌شده بشویید و به آرامی خشک کنید. مراقب باشید که ابروها را تا یک هفته ماساژ ندهید.

خارش پس از کاشت ابرو عادی است؟

خارش خفیف پیامد افزایش جریان خون برای تغذیه کردن فولیکول‌ها و نشانۀ رشد موهای جدید است. خارش بعد از کاشت ابرو معمولاً دو هفته طول می‌کشد. نکتۀ مهم این است که ابروها را با ناخن نخارانید تا فولیکول‌ها جدا نشوند و جای زخم باقی نماند.

ممکن است خارش علامت عفونت باشد؟

خارش غالباً یکی از علائم فرآیند التیام زخم‌ها و رویش موهای جدید است. خارش زمانی نگران‌کننده می‌شود که شدید باشد و با علائم دیگری مانند ورم، سرخی پوست یا ترشح چرک همراه باشد.

چطور خارش پس از کاشت ابرو را برطرف کنم؟

یک هفته پس از کاشت می‌توانید محل خارش را با روغن نارگیل، درخت چای یا نعناع ماساژ بدهید. شستشو با شامپوهای حاوی سلنیوم سولفید، سالیسیلیک اسید یا کتوکونازول نیز توصیه می‌شود.

چرا ابروها بعد از کاشت شوره می‌زند؟

شورۀ بعد از کاشت عموماً ناشی از خشکی پوست است که با استفاده از روغن کالاندولا و آلوئه‌ورا برطرف می‌شود. شستشو با شامپوهای ملایم و بدون سولفات و آب گرم نیز مفید است.

موهای جداشدۀ ناحیۀ اهدا دوباره رشد می‌کند؟

خیر، چون فولیکول‌ها جدا می‌شوند، این موها دوباره رشد نمی‌کنند. البته متخصص باتجربه گرافت‌ها را به صورت تصادفی و پراکنده جدا می‌کند تا تراکم ناحیۀ اهدا کم نشود.

اگر از نتیجۀ کاشت ابرو راضی نباشم، چه کار باید بکنم؟

به یک متخصص باتجربه مراجعه کنید تا عمل ترمیمی را انجام بدهد. متخصص فولیکول‌های اضافی یا کاشته‌شده در دسته‌های چندتایی را برمی‌دارد و در بخش‌های کم‌تراکم قرار می‌دهد تا ابروها یک‌دست و متقارن شوند.

مشکل سیخ شدن ابروها بعد از کاشت را چطور می‌توان برطرف کرد؟

سیخ شدن خفیف ابروها را می‌توان با بستن هدبند یا ماساژ با روغن‌هایی مانند روغن نارگیل برطرف کرد. اما اگر مشکل شدید باشد، چاره‌ای جز خارج کردن گرافت‌ها و کاشت دوبارۀ آن‌ها وجود ندارد.

کاشت ابرو می‌تواند باعث ریزش موهای ناحیۀ اهدا یا ابرو شود؟

شوک ریزش مو یا افلوویوم گاهی چند هفته تا چند ماه پس از کاشت ابرو رخ می‌دهد. البته این ریزش موقتی و پیامد آسیب‌ها و فشار ناشی از جراحی است. چون فولیکول‌ها سالم هستند، موها پس از چند هفته دوباره رشد می‌کنند.

بی‌حسی کاشت ابرو چه عوارضی دارد؟

بی‌حسی موضعی که با ترکیب درست و با تزریق مقدار مناسب دارو انجام شود، هیچ‌گونه عوارض جدی یا دائمی ندارد. در موارد نادر عوارضی مانند ورم شدید، گزگز، کاهش حس، بی‌حسی دائمی و آسیب عصبی بروز می‌یابد.

عفونت بعد از کاشت ابرو چطور درمان می‌شود؟

پزشکان معمولاً داروهای آنتی‌بیوتیک خوراکی یا موضعی را برای درمان عفونت تجویز می‌کنند. اگر آبسه در ناحیۀ اهدا ایجاد شده باشد، عمل کوچکی برای تخلیۀ آبسه انجام می‌شود.

موی درون‌روییده از عوارض کاشت ابرو است؟

اگر فولیکول‌های پیوندی به سمت داخل رشد کنند، علائمی مانند سرخی پوست، التهاب، ورم، جوش کوچک و در نهایت عفونت ایجاد می‌شود. موی درون‌روییده معمولاً پس از چند ماه به حالت عادی درمی‌آید یا می‌توان آن را با موچین خارج کرد.

برای جلوگیری از بروز عوارض کاشت ابرو چه غذاهایی را نباید قبل از کاشت بخورم؟

از خوردن مواد غذایی حاوی قند فراوان مانند آب‌میوه‌های صنعتی و شیرینی خودداری کنید؛ چون بالا بودن قند فرآیند ترمیم زخم‌ها را مختل می‌کند. همچنین مصرف نوشیدن مشروبات الکلی و کشیدن سیگار از چند هفته قبل از کاشت تا چند هفته پس از آن ممنوع است. ضمناً لازم است مصرف داروها و مکمل‌های رقیق‌کنندۀ خون مانند آسپرین، ویتامین E، روغن ماهی، سیر و زنجبیل را از دو هفته قبل از کاشت قطع کنید.

فهرست مطالب
پیمایش به بالا
مشاوره رایگان