مزوتراپی مو: تاثیر آن در درمان ریزش مو+ لزوم انجام پس از کاشت مو

[rank_math_breadcrumb]
مزوتراپی مو

مزوتراپی از جمله روش های غیر تهاجمی برای درمان ریزش مو به شمار می‌رود. در این روش درمانی طی چندین جلسه محلول مایعی با نام کوکتل به لایه میانی پوست سر که حاوی فولیکول‌های مو است، تزریق می شود. این محلول، حاوی مواد مغذی برای تحریک فولیکول‌ها و افزایش رشد و ضخامت مو است و برای درمان انواع ریزش مو و افزایش ضخامت موهای نازک شده کاربرد دارد. هم‌چنین بعد از کاشت مو از مزوتراپی به عنوان یک روش کمکی برای تحریک رشد و تقویت موهای کاشت شده استفاده می‌شود. تعداد جلسات درمان، بسته به میزان ریزش مو متفاوت است، اما معمولا بین ۶ تا ۸ جلسه را شامل می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای روش مزوتراپی این است که دوره نقاهت نداشته و فرد می‌تواند بلافاصله پس از انجام آن به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد. هم‌چنین این روش ایمن است زیرا هیچ برشی در پوست سر ایجاد نمی‌شود و مواد آن نیز ضرری برای بدن ندارند.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی یک روش درمانی بی خطر، بدون درد و ایمن برای مبازره با مشکلات مو محسوب می‌شود، زیرا به جراحی و برش پوست نیازی ندارد. هم‌چنین مواد استفاده شده در کوکتل مزوتراپی در مقایسه با برخی روش‌های دارویی هیچ عوارض جدی و قابل توجهی برای بدن ایجاد نمی‌کند.

مزوتراپی مو چیست

اساس این روش بر رساندن مستقیم مواد مغذی به فولیکول‌های مو است. این فولیکول‌ها در لایه درم پوست سر واقع شده‌اند. هنگامی که ما از مواد موضعی مانند شامپوها یا محلول‌های تقویتی استفاده می‌کنیم، این مواد در خوشبینانه‌ترین حالت توسط لایه اپیدرم جذب می‌شوند. جذب این لایه آنقدر بالا نیست که بتواند مواد مغذی را به طور کامل به لایه درم برساند تا فولیکول‌های مو توسط آن‌ها تغذیه شوند. اما در روش مزوتراپی، محلولی حاوی مواد مغذی مورد نیاز مو به نام کوکتل به لایه درم تزریق می‌شود. بنابراین مواد مغذی مستقیما به فولیکول‌ها رسیده، آن‌ها را تحریک کرده و با افزایش گردش خون در پوست سر منجر به رشد مو می‌شوند. در نتیجه این امر موها تقویت و ضخیم شده و ریزش آن‌ها به تدریج متوقف می‌شود.

بنابراین مزوتراپی می‌تواند در درمان برخی از مشکلات مو بسیار موثر باشد. این مشکلات عبارتند از:

 • ریزش موی مکرر
 • ریزش موی بیش از حد
 • نازک شدن مو
 • ریزش موی طرح‌دار
 • مراحل اولیه طاسی
 • آلوپسی زودرس
نحوه انجام مزوتراپی
نحوه انجام مزوتراپی

آیا مزوتراپی برای درمان ریزش مو موثر است؟

تاثیر مزوتراپی در درمان ریزش مو

مطالعات متعددی تاثیر مزوتراپی بر توقف ریزش و رشد مجدد مو را تایید کرده‌اند. (منبع) مزوتراپی فواید بسیاری برای پوست سر و مو دارد. در درجه اول، این روش درمانی، فولیکول‌ها را با تزریق سوزن تحریک کرده و منجر به رشد مجدد موها می‌شود. هم‌چنین انجام مزوتراپی، التهابات پوست سر مانند شوره و چربی اضافی را از بین برده و به افزایش سلامت آن برای رشد مو و جلوگیری از ریزش آن کمک می‌کند. یکی از علل ریزش مو افزایش بیش از حد هورمون DHT است. مواد موجود در کوکتل مزوتراپی علاوه بر تقویت و افزایش ضخامت مو، مقادیر اضافی این هورمون را خنثی کرده و از ریزش مو جلوگیری می‌کنند.

تاثیر مزوتراپی مانند هر روش درمانی دیگر از فردی به فرد دیگر بسته به سطح ریزش مو، نوع مو و نحوه پاسخ آن به درمان متفاوت است. افراد مختلف ممکن است به تعداد جلسات مختلفی نیاز داشته باشند، تا نتایج موثری از مزوتراپی بگیرند. هنگامی که برای انجام مزوتراپی به کلینیک مراجعه می‌کنید، پزشک متخصص، تمام ویژگی‌های شما مانند نوع مو و میزان ریزش را بررسی کرده و متناسب با آن‌ها تعداد جلسات درمانی موثر برای شما را تجویز می‌کند. بنابراین با انجام مزوتراپی به مرور زمان ریزش مو متوقف شده و هم‌زمان موهای از دست رفته رشد کرده و ریزش مو جبران می‌شود.

آیا پس از کاشت مو باید مزوتراپی انجام شود؟

در فرآیند کاشت مو فولیکول‌ها از قسمت‌هایی از پوست سر که موی بیشتری دارند به قسمت‌هایی از آن که فولیکول‌ها از بین رفته‌اند، منتقل می‌شوند. فولیکول‌هایی که به تازگی منتقل شده‌اند در قسمت‌های مختلفی از چرخه رشد خود قرار دارند. اگر بعد از کاشت مو، مواد مغذی به این فولیکول‌ها برسند، آن‌ها سریع‌تر از فاز استراحت وارد فاز رشد شده و به نوعی منجر به مشاهده نتایج سریع‌تر و بهتری پس از کاشت می‌شود. بنابراین در کنار استفاده از مواد خوراکی مغذی مانند ویتامین‌ها، انجام مزوتراپی به عنوان یک روش کمکی می‌تواند تغذیه فولیکول‌ها را فراهم و رشد موها را، تسریع کند.

به همین دلیل معمولا پس از کاشت از مزوتراپی به عنوان یک راه حل کمکی برای تسریع رشد مو استفاده می‌شود. چهار هفته پس از کاشت، می‌توان اولین جلسه مزوتراپی مو را انجام داد. برای رسیدن به نتایج مطلوب، حدود ۳ تا ۱۵ جلسه نیاز است و زمان هر جلسه نیز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌باشد. جلسات ابتدایی معمولا با فاصله ۱۵ روز یکبار انجام می‌شوند و در صورتی که نتایج رضایت بخشی حاصل شود، این فاصله افزایش یافته و به صورت ماهی یک مرتبه خواهد بود.

مشاهده نتیجه مزوتراپی چقدر طول می‌کشد؟

نتیجه مزوتراپی

تعداد دفعات مزوتراپی به نیاز فرد، شدت ریزش مو و نوع و کیفیت مواد کوکتل مورد استفاده بستگی دارد. در اکثر افراد برای رسیدن به نتایج مطلوب به ۶ تا ۸ جلسه نیاز است. فاصله جلسات نیز معمولا باید بین ۷ تا ۱۰ روز باشد. نتایج اولیه مزوتراپی بعد از یک ماه قابل مشاهده‌ است. همچنین توصیه می‌شود که این جلسات یک یا دو بار در سال تکرار شوند تا کیفیت و حجم به دست آمده برای موها حفظ شود.

مزوتراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

مزوتراپی مو تقریبا برای تمام افرادی که دچار ریزش مو یا نازک شدن آن شده باشند، مناسب است اما مانند روش‌های زیبایی دیگر، به برخی افراد توصیه نمی‌شود. این افراد عبارتند از:

 • زنان باردار یا شیرده
 • خانم‌هایی که در دوران قاعدگی به سر می‌برند
 • افراد دارای اختلالات سیستم غدد درون‌ریز
 • افراد مبتلا به تومورهای خوش‌خیم و بدخیم
 • افرادی که به بیماری عفونی مبتلا هستند.
 • افرادی که دچار طاسی کامل یا بلند مدت هستند

تفاوت مزوتراپی مو با روش‌های دیگر درمان ریزش مو

علاوه بر مزوتراپی روش‌های دیگری برای درمان ریزش مو وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است. این روش‌ها از نظر نوع تکنیک، میزان اثربخشی، ایمنی و میزان سهولت استفاده با مزوتراپی تفاوت‌هایی دارند که در ادامه در جدول به آن‌ها اشاره شده است.

 • کاشت مو: این روش هنگامی توصیه می‌شود که در قسمت‌هایی از پوست سر فولیکول‌های مو به طور کلی از بین رفته باشند. در جراحی کاشت مو، فولیکول‌ها از قسمت‌های پر موی سر به قسمت‌هایی که دچار ریزش شده‌اند، منتقل می‌شوند.
 • پی آر پی (PRP): در این روش ابتدا از بیمار نمونه خون گرفته می‌شود و سپس پلاسمای غنی از پلاکت آن با دستگاه سانتریفیوژ جدا شده و به ریشه مو تزریق می‌گردد. برای افرادی که دچار ریزش مو یا کاهش ضخامت آن هستند و تمایلی به انجام روش‌های مبتنی بر جراحی ندارند، پی آر پی روش مناسبی است.
 • میکرونیدلینگ: در این روش با استفاده از دستگاهی که شامل سوزن‌های ریز است، آسیب‌های جزئی در پوست سر ایجاد می‌شود. این آسیب‌ها خون‌رسانی به فولیکول‌ها را افزایش داده که منجر به رشد و افزایش ضخامت موها خواهد شد. روش میکرونیدلینگ برای کسانی که در مراحل اولیه ریزش مو هستند، مناسب است. معمولا از این روش در کنار سایر روش‌ها مانند مزوتراپی یا PRP استفاده می شود تا مواد مغذی خیلی بهتر به فولیکول‌ها برسند و رشد مو تقویت شود.
 • لیزرتراپی: در این روش از یک دستگاه یا شانه‌ لیزری برای اعمال اشعه لیزر کم توان به پوست سر استفاده می‌شود. این اشعه فعالیت فولیکول‌ها را تحریک کرده و منجر به رشد مو می‌شود. لیزرتراپی برای افرادی که با کاهش ضخامت مو و به تبع ریزش آن مواجه هستند، می‌تواند موثر واقع شود.
 • مصرف ماینوکسیدیل: ماینوکسیدیل از دسته داروهای درمان ریزش مو با الگوی مردانه است. این دارو به صورت محلول یا فوم موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماینوکسیدیل با گشاد گردن رگ‌های سطحی پوست سر، منجر به افزایش خون‌رسانی در آن‌ها و تحریک فولیکول‌های مو می‌شود.
 • مصرف فیناستراید: مصرف این دارو به صورت خوراکی، تولید هورمون ریزش مو (DHT) را مهار می‌کند. بنابراین در شرایطی که علت ریزش مو به هم خوردن تعادل هورمون DHT باشد، مصرف فیناستراید موثر خواهد بود.

در برخی موارد برای درمان ریزش مو، بنابر توصیه پزشک، از روش‌های ترکیبی مانند مصرف ماینوکسیدیل به صورت هم‌زمان با مزوتراپی استفاده می‌شود. هم‌چنین روش‌های PRP و لیزرتراپی گاهی اوقات به صورت هم‌زمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در جدول زیر تمام روش‌های درمان ریزش مو با یکدیگر مقایسه شده‌اند:

روشروش‌های انجامخطرات احتمالیهزینهمیزان سهولت استفادهنتایج درمان

مزوتراپی

تزریق مواد مغذی به پوست سرریسک عفونت یا واکنش‌های آلرژیکمتوسطبه چندین جلسه و مراقبت نیاز دارد.

رشد و بهبود ضخامت مو

کاشت مو

انتقال فولیکول‌های موریسک عفونت، زخم و خونریزیبالانیاز به جراحی و گذراندن دوره نقاهت پس از آن دارد.

ترمیم دائمی و طبیعی مو

پی آر پی

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سربه طور کلی بی خطرمتوسطبه چندین جلسه و مراقبت نیاز دارد.

رشد مجدد و بهبود ضخامت مو

میکرونیدلینگ

استفاده از دستگاهی با سوزن‌های کوچک برای ایجاد آسیب‌های جزئی روی پوست سرریسک عفونت یا آسیب پوستیمتوسط رو به پایینقابل انجام در خانه و کلینیک

بهبود ضخامت مو

لیزرتراپی

استفاده از دستگاه‌ها یا شانه‌های لیزری کم توان برای تحریک رشد موخطر آسیب چشمی در صورت عدم مهارت اپراتورمتوسط رو به بالاقابل انجام در کلینیک

رشد مجدد و بهبود ضخامت مو

ماینوکسیدیل

استفاده موضعی از محلول یا فوم حاوی ماینوکسیدیلریسک التهاب پوستیمتوسط رو به پاییناستفاده آسان و در دسترس

رشد مجدد مو

فیناستراید

 مصرف خوراکی برای مهار تولید DHTامکان ایجاد مشکلات جنسیمتوسطمصرف روزانه

رشد مجدد مو

مزوتراپی مو چگونه انجام می‌شود؟

قبل از شروع درمان، پوست سر تمیز و آماده تزریق می‌شود. هم‌چنین ممکن است برای کاهش درد در طول تزریق از بی حسی موضعی روی پوست سر استفاده شود. سپس کوکتل مزوتراپی با استفاده از سوزن ظریف و مخصوص به لایه میانی پوست سر با عمق ۲ تا ۴ میلی‌متر تزریق می شود. فرایند تزریق که حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، نسبتا بدون درد است و نیازی به بیهوشی ندارد. مزوتراپی دوره نقاهت نداشته و بعد از آن بیمار می‌تواند فورا به انجام فعالیت‌های روزانه خود بازگردد.

مزوتراپی مو چگونه انجام می‌شود؟

مواد تشکیل دهنده کوکتل مزوتراپی

در مزوتراپی محلولی که به پوست سر تزریق می شود کوکتل نام دارد. این محلول بسته به نیاز موی فرد می‌تواند شامل یک سری ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه باشد. در ادامه هر یک از این مواد و نحوه تاثیر آن‌ها در درمان ریزش و افزایش رشد مجدد را بررسی خواهیم کرد:

 • ویتامین‌های A، B5، C و B7: این ویتامین‌ها به ترتیب به کلاژن‌سازی، تحریک و بهبود بافت پوست سر و تنظیم ترشح چربی آن کمک می‌کنند. همه این عوامل منجر به تقویت رشد مو و افزایش سلامت پوست سر برای رشد مو می‌شوند.
 • مواد معدنی: مانند زینک، منیزیم، فسفر، مس و سلنیوم که کمک بزرگی به رشد موها و حفظ سلامت آن‌ها می‌کنند.
 • آمینواسیدها و اسید هیالورونیک: که منجر به تقویت مو می شوند. این مواد با افزایش استحکام و جلوگیری از شکننده بودن موها از ریزش آن‌ها جلوگیری می‌کنند.
 • آزلائیک اسید: که به صورت مستقیم باعث تحریک رشد مو و مهار هورمون DHT می‌شود.
 • داروهای هورمونی: مانند فیناستراید که برای مهار هورمون‌های ریزش مو استفاده می‌شوند.

مراقبت‌های لازم پس از مزوتراپی مو

بعد از مزوتراپی ممکن است زخم‌های کوچکی در نواحی تزریق ایجاد شوند، که زیاد مهم نیستند و پس از مدتی از بین می‌روند. با رعایت نکات زیر، اثربخشی مزوتراپی افزایش یافته و بهبودی شما سریع‌تر حاصل خواهد شد.

 • به مدت سه الی چهار روز موهای خود را نشویید و به هیچ وجه از بالم‌ها و شامپوها استفاده نکنید، زیرا آب و شامپو بر نتیجه مزوتراپی، تاثیر منفی گذاشته و روند بهبودی را به تاخیر می‌اندازند.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت ۲ الی ۳ روز خودداری کنید.
 • حدود یک هفته شنا نکنید.
 • حداقل به مدت ۷ روز از سونا یا استخر استفاده نکنید.
 • تا زمان بهبودی کامل نواحی تزریق را ماساژ ندهید.
 • تا مدتی از مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید. دلیل این امر این است که الکل منجر به منقبض شدن رگ‌های خونی و ایجاد تاثیر منفی بر نتیجه مزوتراپی می‌شود. هم‌چنین مصرف الکل، بهبود زخم‌های ایجاد شده را به تاخیر می‌اندازد.

 عوارض مزوتراپی مو

مزوتراپی از جمله از روش‌های ایمن به شمار می‌رود که عوارض جدی و خطرناک به همراه ندارد. اما با یک سری از عوارض خفیف همراه است که کوتاه مدت بوده و بعد از مدتی برطرف خواهند شد. از جمله شایع‌ترین این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد خفیف: این مشکل در صورت ایجاد تا یک روز پس از انجام مزوتراپی برطرف خواهد شد.
 • درد، خارش، قرمزی و یا تورم محل تزریق: به دلیل اینکه مزوتراپی شامل چند تزریق در قسمت‌هایی از پوست سر می شود، ممکن است پس از آن درد یا خارش خفیفی در این نواحی ایجاد شود. البته این عوارض تا ۴ ساعت پس از مزوتراپی برطرف خواهند شد.
 • احساس سفت شدن پوست سر: این مشکل ممکن است به دلیل خشکی و کاهش رطوبت پوست سر اتفاق بیفتد، اما با استفاده از مرطوب کننده برطرف خواهد شد.
 • عفونت: ممکن است در محل‌های تزریق، عفونت ایجاد شود اما این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد.

هزینه مزوتراپی مو

مزوتراپی نسبت به سایر روش‌های درمانی ریزش مو دارای هزینه مناسبی است. البته لازم به ذکر است که این هزینه شامل پوشش بیمه نمی‌شود و کل آن باید توسط بیمار پرداخت شود. این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. همه این عوامل باید بررسی شوند تا امکان تعیین هزینه دقیق آن میسر شود. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پزشک متخصص و کلینیک: بسته به این‌که مهارت و تخصص کلینیک و پزشک آن در انجام مزوتراپی چقدر باشد، هزینه متفاوتی خواهد داشت.
 • نوع مواد اولیه مورد استفاده برای تزریق: مواد با کیفیت بالاتر و از برندهای معروف‌تر هزینه بیشتری خواهند داشت. هم‌چنین بسته به اینکه برای رفع نیازهای مو به چه موادی نیاز است، هزینه می‌تواند متفاوت باشد.
 • تعداد جلسات مورد نیاز: برای هر بیمار بسته به شرایط موهای او و شدت ریزش، تعداد جلسات متفاوتی نیاز است.

سوالات  متداول

برای درمان ریزش مو به چند جلسه مزوتراپی نیاز است؟

تعداد جلسات مورد نیاز بسته به شرایط موی فرد متغیر است، اما معمولا بین ۶ تا ۸ جلسه برای تکمیل طول دوره درمان نیاز است.

آیا تاثیر مزوتراپی دائمی است؟

بله، با تمدید جلسات به صورت یک یا دو بار در سال این نتیجه حفظ خواهد شد.

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

به دلیل استفاده از بی حسی موضعی بدون درد است. فقط ممکن است درد خفیفی در نواحی تزریق وجود داشته باشد.

آیا مزوتراپی می‌تواند جایگزین کاشت مو باشد؟

خیر، زیرا کاشت مو در مواقعی توصیه می‌شود که فولیکول‎های مو از بین رفته باشند. در این‌گونه مواقع مزوتراپی هیچ تاثیری نخواهد داشت.

آیا مزوتراپی روش موثری برای رشد مجدد مو است؟

بله، در صورتی که فولیکول‌های از بین نرفته باشند، می‌تواند موثر واقع شود.

آیا می‌توان پس از مزوتراپی از ماینوکسیدیل استفاده کرد؟

بله، این دارو می‌تواند هم‌زمان با مزوتراپی یا پس از آن مصرف شود، اما بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

چه مواد معدنی در مواد مزوتراپی موجود است؟

کلسیم، ید، منگنز، مس، روی، سلنیوم، آهن و پتاسیم از مواد معدنی تشکیل دهنده مواد مزوتراپی مو هستند.

آیا می‌توانم بعد از مزوتراپی موهای خود را بشویم؟

خیر، تا ۳ الی ۴ روز بعد از مزوتراپی نباید موها را بشویید.

آیا مزوتراپی برای رفع آلوپسی آندروژنیک موثر است؟

بله، تا ۹۰ درصد می‌تواند آن را برطرف کند.

چه قدر طول می‌کشد تا نتایج مزوتراپی را ببینم؟

حدود یک ماه تا مشاهده اولین نتایج طول می‌کشد.

 

فهرست مطالب
پیمایش به بالا
مشاوره رایگان