خط بخیه کاشت مو کجا و چه شکلی است؟ در کدام روش‌ها ایجاد نمی‌شود؟

[rank_math_breadcrumb]
خط بخیه کاشت مو کجا و چه شکلی است؟ در کدام روش‌ها ایجاد نمی‌شود؟

عدم وجود خط بخیه در کاشت مو بر زیبایی، طبیعی شدن و در نهایت رضایتمندی فرد از کاشت موی خود موثر است. معضل باقی ماندن خط بخیه فقط در کاشت مو به روش FUT مطرح است و در کاشت مو با تکنیک‌های جدید FUE چون گرافت‌ها به‌صورت دانه دانه استخراج می‌شوند بنابراین خط بخیه‌ای نیز باقی نخواهد ماند. شکل و میزان ماندگاری خط بخیه در کاشت مو به تکنیک بخیه زدن، مهارت پزشک، واکنش بدنی فرد، رنگ پوست و نحوه انجام مراقبت‌های بعدی بستگی دارد. معمولا می‌توان خط بخیه ناشی از کاشت مو را با بلند کردن موهای اطراف آن پنهان کرد. همچنین افرادی‌که در گذشته کاشت مو انجام داده‌اند و یا کسانی که به دلیل صرفه اقتصادی روش FUT را برگزیده‌اند می‌توانند با کمک تکنیک‌های جدید کاشت مو اسکار باقی مانده را به طور کامل پوشش دهند.

کدام روش کاشت مو به بخیه نیاز دارد؟

کاشت مو به طور کلی با دو تکنیک اصلی FUT و FUE که در کشور ما با نام FIT نیز معروف است انجام می‌شود. روش FUT تکنیک قدیمی‌تری است و برای استخراج گرافت‌ها نیازمند به برش یک نوار باریک از پوست سر است. بنابراین کاشت مو با روش FUT به برش و بخیه نیاز دارد. درصورتی‌ که کاشت مو به روش FUE یا زیرمجموعه‌های آن بدون هیچ برشی گرافت‌ها را با کمک پانچ استخراج می‌کند.

خط بخیه کاشت مو به چه شکلی است؟

خط بخیه کاشت مو به چه شکلی است؟

خط بخیه باقی مانده در کاشت مو به روش FUT به شکل نواری باریک، هلالی و بلند است. پزشک برای استخراج واحدهای فولیکولی اهداکننده در کاشت به روش FUT ابتدا نواری از پوست پشت یا کناره‌های سر را جدا می‌کند. طول و عرض این نوار باتوجه به قابلیت ارتجاعی پوست، تعداد گرافت مورد نیاز و تکنیک بخیه زدن برش محاسبه می‌شود. برای افرادی‌که پوستی با قابلیت ارتجاعی بالا دارند می‌توان نوارهای عریض‌تری را استخراج کرد. بدین ترتیب تعداد گرافت‌ها و میزان تراکم موهای کاشته شده نیز بیشتر می‌شود. عرض نوار جدا شده می‌تواند از ۸ تا ۱۰ میلی‌متر متغیر باشد و اگر قابلیت ارتجاعی پوست سر اجازه دهد، می‌تواند به ۱.۵ سانتی‌متر نیز برسد. عرض باید در ناحیه استخوانی سر کاهش یابد، زیرا این ناحیه حداقل کشسانی ممکن را در پوست سر دارد. طول نوار اهدا کننده بسته به دور جمجمه می‌تواند از ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر متغیر باشد (منبع). بنابراین طول و عرض نوار برداشته شده بر بلندی و عرض بخیه نهایی و بزرگی اسکار به جا مانده از آن تاثیر می‌گذارد.

خط بخیه کاشت مو در کجا قرار دارد؟

خط بخیه کاشت مو در کجا قرار دارد؟1

پزشک باید باتوجه به تغییر قابلیت کشسانی پوست و محل قرارگیری استخوان‌های سر، محدوده خط بخیه در کاشت مو به روش FUT را مشخص کند. برای اینکه هنگام حرکت سر پوست گردن به محل برش سائیده نشود این خط باید زیر برآمدگی پشت سر باشد. ابتدا و انتهای این خط نیز باید ۲ سانتی‌متر با خط مو کنار گوش فاصله داشته باشد. به عبارتی این خط به صورت یک هلال پائین استخوان جمجمه قرار می‌گیرد (منبع).

چرا کاشت مو به بخیه نیاز دارد؟

پزشک برای استخراج گرافت‌های لازم در کاشت مو به روش FUT نیاز دارد که ابتدا نواری بلند و باریک از پوست سر برش بزند و در ادامه برای اتصال پوست اطراف این برش به هم، ناچار است که از بخیه استفاده کند. بخیه کمک می‌کند تا زخم ایجاد شده بهتر و سریع‌تر ترمیم یابد و اسکارهای کلوییدی ناخوشایند ایجاد نشود. معمولا بخیه‌های این روش از جنس غیرجذبی هستند. زیرا ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا پوست و بافت زیر آن کامل جوش بخورند اما بخیه‌های جذبی نهایتا بعد ۳ الی ۶ هفته کامل جذب می‌شوند. در نتیجه قبل از اینکه بافت‌های زیر پوست کنار هم جوش بخورند عامل اتصال آن‌ها حذف می‌شود و ممکن است موجب ایجاد برآمدگی یا گوشت اضافی زیر بخیه‌ها شود.

چه مراقبت‌هایی برای باقی نماندن خط بخیه کاشت مو می‌توان انجام داد؟

رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از کاشت مو می‌تواند تا حد زیادی کمک کند که خط بخیه باقی نماند. این دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • شستشوی صحیح و منظم موها : برای شستشوی موها از شامپوهای مناسب تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید و موها و پوست سر را به آرامی و بدون هیچ فشاری تنها با ماساژ کف دست بشویید.
  • مصرف به‌موقع داروهای خوراکی و اسپری سر
  • تمیز نگه‌داشتن محل بخیه
  • دستکاری نکردن محل بخیه

حذف خط بخیه در کاشت مو

حذف خط بخیه در کاشت مو

حذف و محو کردن خط بخیه کاشت مو باتوجه به شدت مشخص بودن آن متغیر است. اصلی‌ترین دلیل باقی ماندن خط بخیه در کاشت مو از دست رفتن فولیکول‌های مو روی آن خط است. بنابراین روش اصلی درمان و از بین بردن خط بخیه کاشت مو، استفاده از روش FUE برای پر کردن ناحیه عاری از فولیکول است. برای پوشاندن این خط می‌توان از موهای بدن فرد یا کاشت مو به روش BHT نیز استفاده کرد. اما در برخی مواقع فرد دوست ندارد دوباره کاشت مو انجام دهد، در این‌صورت برای درمان کلوئید ایجاد شده زیر پوست در خط بخیه می‌توان از لیزرهای PDL بافت کلوئید شده را درمان و با تاتو خالی بودن خط بخیه را پوشش داد.

اولین و آسان‌ترین روش حذف کردن خط بخیه در کاشت مو بلند کردن موها است. فرد می‌تواند با بلند کردن موهای اطراف خط بخیه به راحتی این خط را پوشش داده و مانع از دیده شدن آن شود.

اگر خط بخیه خیلی ظریف و با سطحی صاف باشد می‌توان آن را با تاتو به راحتی پنهان کرد. روش‌های مختلف تاتو مانند میکروپیگمنتیشن و تریکو پیگمنتیشن از بهترین تکنیک‌های آرایشی برای پوشاندن جای خالی فولیکول‌های خط بخیه ایجاد شده در کاشت مو است. در این روش‌ها رنگدانه‌های تیره به غشای میانی پوست موی سر تزریق می‌شوند که از نظر بصری حالتی تیره در قسمت خط بخیه ایجاد می‌کند و آن ناحیه را پرتر نشان می‌دهد.

دستگاه‌های لیزر مختلفی برای هموار کردن پوست در ناحیه بخیه خورده وجود دارند. یکی از محبوب‌ترین لیزرها برای یکسان کردن سطح پوست و از بین بردن گوشت اضافی زیر آن لیزر PDL است. معمولا با چند جلسه درمان با فواصل ۴ الی ۶ هفته‌ای می‌توان گوشت اضافی ایجاد شده در زیر پوست و ناهمواری سطح آن را برطرف کرد. نور این لیزر با عبور از پوست و برخورد به ضایعات عروقی زیر سطح پوست موجب دفع این ضایعات شده و سطح پوست صاف می‌شود. البته استفاده کردن از لیزر تنها در موارد خاصی که زخم و اسکار ایجاد شده شدید و برآمده است توصیه می‌شود زیر لیزر ممکن است خود به موهای فرد در ناحیه اهدا کننده آسیب برساند.

یکی از بهترین روش‌های از بین بردن خط بخیه در کاشت مو، استفاده از تکنیک‌های مبتنی بر کاشت به روش FUE است. با این تکنیک‌ها پزشک می‌تواند تعداد کمی از واحدهای فولیکولی مو را از نواحی مختلف سر و بدن با کمک دستگاه‌های پانچ مخصوص استخراج کرده و روی خط بخیه بکارد. برای انجام این روش بهتر است حداقل یکسال از کاشت اولیه گذشته باشد تا بافت و پوست برش خورده کاملا ترمیم شود. اگر هنوز بافت زیر پوست ترمیم نشده باشد در خونرسانی به گرافت‌های جدید اختلال ایجاد شده و احتمال از دست رفتن آن‌ها بیشتر می‌شود. این روش اغلب برای افرادی مناسب است که یک کاشت ناموفق داشته‌اند، تراکم موی بالایی ندارند و اسکار خط بخیه مشخص است.

کدام روش کاشت مو اصلا خط بخیه ندارد؟

در گذشته تنها تکنیک کاشت مو روش FUT بود که چون به برش نیاز داشت حتما جای بخیه باقی می‌ماند. اما در کاشت مو به روش FUE و تکنیک‌های جدید مبتنی بر آن مانند SUT ،Micro FIT ، Micro Graft و… برای استخراج گرافت‌های اهداکننده از پانچ‌های دستی یا رباتیک استفاده می‌شود. این پانچ‌ها بدون ایجاد هیچ برشی واحدهای فولیکولی را به صورت رندوم و دانه دانه از ناحیه اهداکننده استخراج می‌کنند. به همین دلیل اسکارهای ایجاد شده در این تکنیک‌ها به صورت نقطه‌ای و محو است و هیچ خط بخیه‌ای بعد از کاشت مو دیده نخواهد شد.

روش FIT یا FUE

روش FIT یا FUE

یکی از محبوب‌ترین و متداول‌ترین روش‌های کاشت مو کاشت مو به روش FUE می‌باشد که با استفاده ازپانچ‌های دستی فولیکول‌های مو از بانک مو جدا می‌شوند. حداکثر قطر این پانچ‌های دستی یک میلی‌متر است بنابراین هیچ‌گونه اثر یا زخم خاصی پس از کاشت مو نخواهد ماند.

روش Micro FIT یا میکروگرافت

روش Micro FIT یا میکروگرافت

روش میکروگرافت نیز یکی از روش‌های نوین است که بر پایه تکنیک‌های SUT و FUE می‌باشد در این روش که به عنوان کاشت مینیاتوری نیز شناخته می‌شود با کمک دستگاه‌ پانج‌های ظریفی به قطر تقریبا ۰.۵ تا ۴ میلی‌متر (قطر متغیر بر خلاف روش FUE) ایجاد شده و گرافت‌های مورد نظر استخراج می‌شوند بنابراین اسکار، خون‌ریز یا بخیه در این روش وجود ندارد.

روش SUT

روش SUT

در این روش مدرن با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، به کمک دستگاه تعداد گرافت‌ بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها از ناحیه پس سر استخراج می‌شود. از آنجایی که این روش به کمک دستگاه‌های اتوماتیک انجام می‌شود هیچ‌گونه اثر زخم و یا اسکار در بانک مو باقی نخواهد ماند.

روش BHT

روش BHT

اگر تراکم موی خوبی در ناحیه بانک مو ندارید و نسبت به باقی ماندن اسکار در ناحیه کاشت نگران هستید، یکی از توصیه‌های ما به شما استفاده از روش کاشت مو از بدن است که در این روش پزشک، گرافت‌های مورد نیاز را از موهای بدن (موهای ریش بهترین گزینه هستند) تامین خواهد کرد. این روش تنها برای افرادی که بانک موی ضعیفی دارند توصیه می‌شود.

سخن آخر

برای کاشت مو از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود که تفاوت آن‌ها در ابزار و نحوه استخراج گرافت‌های اهداکننده است. با اینکه کاشت مو به روش FUT خیلی قدیمی است اما به دلیل سرعت بالا و کاهش احتمال از دست رفتن گرافت‌ها هنوز هم روش محبوبی است. در این مقاله علت ایجاد، راه‌های پیشگیری و درمان خط بخیه در کاشت مو را بررسی کردیم. در انتها خاطر نشان می‌کنیم که مراجعه به پزشک حاذق و کلینیک معتبر می‌تواند تا حد زیادی از مشخص شدن خط بخیه جلوگیری کند. برای گرفتن نوبت مشاوره از کلینیک کاشت تخصصی ابرو و مو ثمر با راه‌های ارتباطی صفحه تماس در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا ماندگاری خط بخیه همیشگی است

ماندگاری خط بخیه همیشگی است. بنابراین انتظار از بین رفتن کامل خط بخیه بعد از کاشت مو واقع‌بینانه نیست. البته در برخی موارد پزشک می‌تواند بعد از بهبودی کامل برش‌ها و تثبیت نتایج کاشت مو از تکنیک FUE برای پنهان کردن همیشگی خط بخیه استفاده کند.

آیا مهارت پزشک در باقی ماندن خط بخیه کاشت مو نقش دارد؟

هر چه پزشک دقت و مهارت بیشتری داشته و با تکنیک‌های روز کاشت مو آشنا باشد احتمال ظریف‌تر بخیه زدن خط برش توسط او بیشتر است. بنابراین با افزایش مهارت و تجربه پزشک احتمال کمتر مشخص شدن خط بخیه کاشت مو بیشتر می‌شود.

آیا می‌توان از ایجاد خط بخیه در کاشت مو پیشگیری کرد؟

حتما شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است. پزشکان توصیه می‌کنند با ماساژ دادن پوست سر از یک ماه قبل کاشت مو و استفاده از مواد آبرسان روی پوست سر قدرت ارتجاعی پوست را بالا ببرید. این کار کمک می‌کند تا برش راحت‌تر جوش خورده و خط بخیه بعد از کاشت مو کمتر مشخص شود.

آیا کرمی برای درمان خط بخیه در کاشت مو وجود دارد؟

استفاده از برخی کرم‌های ترمیم کننده می‌تواند تا حد زیادی از تشکیل کلوئیدی و ایجاد گوشت اضافه جلوگیری کند. وقتی گوشت اضافه‌ای نباشد پوست عاری از مو راحت‌تر لابه‌لای موهای اطراف پنهان می‌شود. اما کرمی که موجب رویش موی جدید در ناحیه اسکار شود تاکنون ساخته نشده است.

آیا سن فرد بر میزان باقی ماندن خط بخیه کاشت مو تاثیرگذار است؟

بله، معمولا کلاژن زیر پوست و قدرت ارتجاعی آن در سن پائین بیشتر است به همین دلیل برش ایجاد شده در کاشت مو بهتر جوش خورده و بهبود می‌یابد. اما این استثنا نیز وجود دارد که اگر قدرت ارتجاعی پوست در سن پائین به دلیل ورزش سنگین کم باشد بهتر است به جای تکنیک FUT از تکنیک FUE استفاده شود تا خط بخیه‌ای باقی نماند.

چه زمانی خط بخیه کاشت مو محو می‌شود؟

زمان بهبودی اسکار و خط بخیه باتوجه به واکنش بدنی و رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما معمولا بعد از گذشت سه ماه این خط شروع به جوش خوردن کرده و نهایتا بعد از یک سال کاملا جوش می‌خورد.

آیا می‌توان خط بخیه کاشت مو را پنهان کرد؟

خوشبختانه این نوار برداشته شده به قدری باریک است که با بلند شدن چند سانتی‌متری موهای اطراف کاملا پنهان می‌شود. تنها زمانی‌که موهای سر از ته تراشیده شوند خط بخیه به صورت نوار باریکی مشخص خواهد شد.

آیا می‌شود کاری کرد که خط بخیه باقی نماند؟

در صورتی که تشخیص و نظر پزشک استفاده از روش FUT باشد، آسوده خاطر باشید زیرا تکنیک‌های جدید بخیه زدن، ظاهر برش نواری اسکار را تا حد زیادی پنهان می‌کند (منبع). اما با این حال اگر موها از ته تراشیده شوند ممکن است خط بخیه در کاشت مو به شکل اسکار محوی مشخص شود.

فهرست مطالب
پیمایش به بالا
مشاوره رایگان